HELAL OLAN SİHİR

İslâm'ın kesin olarak yasaklayıp reddettiği bir inanç ve işlem olan sihir nasıl helal olabilir ne çeşit sihir helaldir? Sihir yapmak caizmidir? Hangi konularda sihir yapmak helal olur? Sihir tarihi ve nerelerde sihir yaygındı.

HELAL OLAN SİHİR
HELAL OLAN SİHİR Yönetici
Bu içerik 4540 kez okundu.
Lütfen REKLAM 'lara tıklayarak bize DESTEK Olunuz

Sihir: İnsana yönelik olarak tabiat üstü gizli güçlerin yardımı ve aracılığıyla, belli bir maksadı gerçekleştirmek ve belli bir gayeye ulaşmak için uygulanan ve etkili olduğu kabul edilen eylem; bir şeyin veya olayın gerçek hüviyetinden uzak olarak başka bir halinin gösterilmesi.

Sihir, İslâm'ın kesin olarak yasaklayıp reddettiği bir inanç ve işlem olup, tabiat kuvvetleriyle insanlara bir takım etkilerin yapıldığı söylenen ilkel bir anlayış ve olgudur. Tevhid inancının insanların hayatından uzak kaldığı dönemlerde, toplumların ilkel inançlara saplanmasıyla ve özellikle totem inancının yaygın olduğu kitleler arasında çeşitli göz boyama yollarıyla yapılan sihir, eski İran, Çin, Mezopotamya, Arap yarımadası, Mısır ve Hindistan'da rastlanan bir meslek haline getirilmiştir.

Allah inancının ve sağlam düşüncenin zayıfladığı dönemlerde daha çok rastlanan bir olay olan sihir, bazı toplumlarda dinî törenlere bir inanç haline getirilmiş ve Allah'ın kudreti unutularak bir çok sihirbaz ve kâhinin sözleri geçerli kılınmıştır. İslâm'ın sihirbaz ve kâhinleri kınaması, insanları basit inanç ve düşüncelerle oyalayıp onları gerçek Allah inancından uzaklaştırarak ilkel ve akıl dışı anlayışlara sürüklemelerini engellemek içindir.

 

HELAL OLAN SİHİR NEDİR?

Bir kadının kocasına yapmış olduğu sihir helaldir.
Şöyle ki kadın kocası eve gelmeden, evindeki mazemelerden kocasının secdiği yemeklerden hazırlar, evi pis kokulardan tenizler ve güzel kokular sürer, güzel elbiselerini giyip, süslenip, kocasını bekler, kocası eve gelince güzek yüzle ve tatlı bir dil ile kocasına iltifatta bulunup gönlünü hoş eder, istemese de kocasına onu yatağa çağırdığında istiyormuş gibi davetine icabet eder sabah namazından sonra yatmışlarsa erkenden kalkar sofrasını hazırlayıp kocasını tatlı bir lisan ile çağırır, kaldırıp giderken de yolcu eder, iltifat'ta bulunur ise bu muamelesi ile kocasını kendine meshur etmiş olur.

İnsan ne kadar sert micaçlı olursa olsun bu tür davranış ile karşısındakini yumuşatır. Atalarımız ne kadar güzel demişlerdir "Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır."
Kocasını kendisine bağlamak isteyen kadın sihrin bu çeşitlerine baş vursun muvaffak olacaktır. Aksine ise başvurusa "Huzursuzluk" ve "Ayrılık" olacaktır. (1)

Kaynak:  (1) Arif COŞKUN / İSLAMA GÖRE SİHİR CİN ÇARPMASI TEŞHİS VE TEDAVİ USULLERİ KİTABI. /1993

Sihir helal olan sihir sihir yapmak sihir yaptırmak sihir caizmi islamda sihir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Recebi Şerif Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Recebi Şerif Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri