Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmak

Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır. Bu ayda ayrı ayrı günlerde, haftada iki gün olmak üzere altı gün oruç müstehaptır. Bununla beraber arka arkaya altı gün oruç tutulmasında da ki faydalarını acıkladık

Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmak
Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmak Yönetici
Bu içerik 2182 kez okundu.
Lütfen REKLAM 'lara tıklayarak bize DESTEK Olunuz

Şevval Ayı Orucu: Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır. Bu ayda ayrı ayrı günlerde, haftada iki gün olmak üzere altı gün oruç müstehaptır. Bununla beraber arka arkaya altı gün oruç tutulmasında da, tercih edilen görüşe göre bir sakınca yoktur. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak her daim sünnet olduğundan, Şevval ayında tutulacak olan nafile oruçları bugünlerde tutmak daha evlâdır. 
Bazı âlimler ise Şevvâl ayındaki altı gün orucun, bayramdan sonra vakit geçirme-den hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişler ama "Bu oruçları aralıklı tutmak da câizdir" demişlerdir. Şevval orucunun fazileti hakkında Ebü Eyyüb el-Ensâri (Radlyallöhu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasülüllâh (SallCillau Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmak

"Her kim ramazan orucunu tutar sonra da ona Şevval'den altı (gün oruç tutma)yı eklerse, bu bütün seneyi oruç tutmak gibi olur." (Müslim, Sıyam:39, no:2815, 3/169; Tirmizi, Savm:53, no:759, 3/132) 

 

Şevval ayı Şevval ayı oruçu Şevval oruç Oruç tutmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Recebi Şerif Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Recebi Şerif Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri