Kabirlere Bayram Ettiren Kıyâmete Kadar Azâbı Kaldıracak Duâ

Ölünün Kabrinde Üç Kere Okununca Kıyamete Kadar Azabı Kaldıracak Bir Dua Bir ölüsünün yanına giden anasının, babasını, teyze, eşinin veya çocuğunun  mezarına gittiğinde 3 kere bu duayı okuyanın sura üflenene kadar o kişiden kabir azabı kaldırılır.

Kabirlere Bayram Ettiren Kıyâmete Kadar Azâbı Kaldıracak Duâ
Kabirlere Bayram Ettiren Kıyâmete Kadar Azâbı Kaldıracak Duâ Yönetici
Bu içerik 2424 kez okundu.
Lütfen REKLAM 'lara tıklayarak bize DESTEK Olunuz
Haberin videosu için tıklayın!

Ölünün Kabrinde 3 Kere Okununca Kıyamete Kadar Azabı Kaldıracak Bir Dua

İmam-ı Sühaymi (Rahimehullah)ın "el-Cev­here" üzerine yaptığı şerhte zikredilen bir hadis-i şerifte:

"Hangi bir kul (kabir azabına duçar ol­muş bir) ölüsünün kabrinin yanında üç kere: 'Ey Allah! Efendimiz Muham­med'in ve Efendimiz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)in hürmetine bu ölüye azab etme.' derse, Sur' a üfürülünceye kadar ondan azab kaldırılır." buyrul­muştur. (İbnü Ebi'l-Fevaris, el-Emalf; 'Abdurrah­man ibnü Muhammed Ba'alevf, Buğyetü'l-müsterşidin, 2/374; Muhammed ibnü 'Ömer el-Bintenf, Nihayetü'z-zeyn, sh:153)

Ölülerimizin azaba uğramaması icin ve azaba uğrayanlanlar için def'i ref'i için kabirdekilerin hala hayatta olan allahın kullarından bir dua beklemektedir. Ailesinde sevdiklerinde dostların veya iman sahipleriden o ölülere bir dua geldiğinde dünya ve icindekilerden  daha hayırlıdır o kabirdeki için.

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ ابْنِ عَبَّاسٍ ، قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم مَا الْمَيِّتُ فِى الْقَبْرِ اِلاَّ كَالْغَرِيقِ الْمُتَغَوِّثِ يَنْتَظِرُ دَعْوَةً تَلْحَقُهُ مِنْ اَبٍ اَوْ اُمٍّ اَوْ اَخٍ اَوْ صَدِيقٍ ، فَاِذَا لَحِقَتْهُ كَانَتْ اَحَبَّ اِلَيْهِ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا ، وَ اِنَّ اللَّهَ لَيُدْخِلُ عَلَى اَهْلِ الْقُبُورِ مِنْ دُعَاءِ اَهْلِ اْلاَرْضِ اَمْثَالَ الْجِبَالِ ، وَ اِنَّ هَدِيَّةِ اْلاَحْيَاءِ اِلَى اْلاَمَوَاتِ اْلاِسْتِغْفِارُ لَهُمْ

Abdullah İbn-i Abbas (r.a.) rivayet etmiştir. Allah’ın Resulü (s.a.v.)  şöyle dedi: “Kabirdeki ölü, boğulmak üzere olup imdat isteyen kişi gibidir. Babasından, anasından, kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak bir duayı bekler. O dua kendisine ulaşınca, dünya ve içindekilerden kendisine daha sevgili olur. Allah-u Teâlâ, yer ehlinin duasından kabir ehline, dağlar gibi (rahmetler) indirir. Muhakkak ki dirilerin ölülere hediyesi, onlar için istiğfarda bulunmaktır.” (Beyhaki, Şuabu’l İmam No 7905)

Bu hadis-i şerif, kişinin kabirdeki hâlinden haber vermekte ve o günün sıkıntı ve umutlarından bahsetmektedir. Cenab-ı Hak rahmetinin hürmetine o günün sıkıntı ve hüzünlerinden bizleri emin eylesin. Âmin!

Azabı Kaldıracak Dua:

Azabı Kaldıracak Dua

TÜRKÇE OKUNUŞU:

Allâhümme bi haqqi seyyidinâ Muhammedin ve âli Muhammedin sallallâhu aleyhi ve selleme lâ tüazzib hâzel meyyit. 
 

Cübbeli Ahmet Hoca Kabir Azabı

Kaynak: Lalegül Dergisi Haziran 2018 

azabı kaldıracak dua kabir azabı hadis Kabir Azabı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Rebiulahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri 
Rebiulahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri