Misk-i Amber 50 Gram

 Misk-i Amber 50 Gram
Bu içerik 148 kez okundu.
İlan Hakkında

Misk, Bir Tür Erkek Ceylan Tarafından Üretilen Güzel Kokulu Maddedir. Aynı Zamanda Erkek Misk Geyiğinin Vücudundan Çıkan Kokusu Hoş Ve Kuvvetli Yağlı Bir Salgıdır. Salgı Geyiğin Karnının Alt tarafında Bulunan Salgı Bezinden Gelir. Misk Salgısına Koku Veren Ana Madde Muskon Organik Bileşiğidir.Ceylan Dışında Bazı Farklı Hayvanlardan Da Üretilebilir (Örneğin Misk Kedisi). Asya Kıtasında Yaşayan Bir Tür Keçiden Üretilen Misk En Bol Olan Ve En Çok Kullanılan Türüdür. Bugün Sentetik Olarak'da Üretilen Misk Özellikle Orta Doğu Ve İslâm Kültüründe Fazlasıyla Bilinen Ve Değer Verilen Bir Kokudur. Kur-ân'da Cennette Bulunduğu Anlatılır.

Misk kelimesi Kur-ân-ı Kerim'in şu âyetinde geçmektedir:
Mutaffifîn-22-26: Muhakkak ki ebrar olanlar, elbette ni'metler içindedir. Tahtlar üzerinde (oturup) seyrederler. Sen, ni?metin pırıltısını (sevincini), onların yüzlerinde görüp Onlara, mühürlenmiş (sadece kendilerinin açacağı) halis şaraptan sunulur (içirilir). Onun (o şarabın) sonu misktir (şahane misk kokusudur). Ve yarışanlar, artık bunda (bunun için) yarışsınlar.

Hadîslerde iyi ve güzel huylu salih insanlar, miske benzetilmiştir:
İyi bir sohbet arkadaşı misk satıcısı gibidir, sana misk vermese bile kokusu bulaşır. Kötü bir sohbet arkadaşı da körük çekene benzer. Tutuşturduğu ateş seni yakmasa da, üzerine dumanı bulaşır.?
(Buhârî ile Müslim'den Riyâzu's-Salihiyn, I, 396).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Cemaziyelahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri
Rebiulahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri 
Rebiulahir Ayının Faziletleri ve Zikirleri