KİTAPTA GEÇEN BİTKİLERİN AÇIKLANMASI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KİTAPTA GEÇEN BİTKİLERİN AÇIKLANMASI

 1. Amber: Anber, Akanber ve Ambre de denir. İspermeçet yada Kaşalot balinasından çıkarılan kokulu madde. Gri, yeşil, siyah ve sarı çeşitleri vardır. Bilimsel ismi: Croton elitaria dır.
 2. Arpa: Buğdaygiller familyasından, ılıman iklim bölgelerinde yetişen, taneleri hayvan yemi, ekmek ve bira yapımında kullanılan, tarım bitkisi. Nişastası boldur. Arpa kavrulup kahveyede karıştırılır. Latincesi: Hordeum dur.
 3. Asma: Asmagiller familyasından, tırmanıcı ve uzun ömürlü ağaçsı bir bitkidir. Mayıs Haziran aylarında çiçek açar. Çiçekleri küçük ve yeşilimsi renktedir. Yapraklarının taban kısmı kalp şeklindedir. Kenarları dişli ve ucu sivri olup, meyvelerine Üzüm denir. Latince ismi: Vitis tir.
 4. Ayva: Arapça Sefercel denir. Gülgiller familyasın dan, meyve ağacı ve bu ağacın altın sarısı renkteki, hoş kokulu meyvesi. Çok dallı bir çalı ya da küçük ağaççık görünümündeki Ayva ağacının yaprakları basit, tüylü ve küçük kulakçıklıdır. Tek tek açan, beyaz ya da pembe renkli, iri çiçeklerin yaprağa benzeyen loplu çanak yaprakları ve çok bölmeli bir yumurtalığı vardır. Her bölmede çok sayıda tohum taslağı bulunur. Bilimsel ismi: Cydonia oblonga dır.
 5. Babunc: Papatya çiçeği, Kelkiz çiçeği, Boğaz çiçeği, Mayıs papatyası, Adi papatya, Küçük papatya, Babune ve Babunec de denir. Bileşikgiller familyasın dan, Nisan-Eylül aylarında çiçek açan, 25 cm kadar boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ince parçalı olup sapsızdır. Çiçeğinin orta kısmı sarıdır. Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz renkli çiçek vardır. Latincesi: Matricaria chamomilla dır.
 6. Bezayil:—————–?
 7. Biber: Arapça Fülfül veya Filfil de denir. Patlıcan giller familyasından, taze iken yeşil, çoğu acı olan meyvesi sebze ve baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Bol miktarda C vitamini vardır. Acı, tatlı, yeşil ve kırmızı çeşitleri vardır. Bilimsel adı: Capsicum annuum dur.
 8. Böğürtlen: Ulayk, Avsec, Tuti şevkiyyü, Şecere-i Musa ve Bük de denir. Gülgillerden bahçe çitlerinde yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, beyaz çiçekli, dikenli bir çalıdır. Yemişi (Böğürtlen) Ahududu ya benzer. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Bilimsel adı: Rubus Fruticosus tur.
 9. Buğday: Kamh, Hınta ve Bür de denir. Birçenekliler den olup, sapları kamışsı ve içleri boştur. Çiçekleri başak şeklinde olup, yemişlerine Buğday denir. Birçok türleri vardır. Bilimsel adı: Triticum vulgare, Wheat, Ble
 10. Buhuru Meryem: Siklamen, Yer somunu, Akdiken, Macar şalgamı, Buhur otu, Dana göbeği, Kır menekşesi, Kuskusa, Domuz turpu, Domuz ekmeği ve Domuz ağırşağı da denir. Çuhaçiçeğigillerden, toprak altında yassı ve toparlak yumruları olan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı, kalp şeklinde ve açık renkli lekelidir. Rengi, pembe veya morumsu pembedir. Çiçekleri sarı renklidir. Bilimsel ismi: Cyclamen europeum dur.

    Bu bitkinin köküne Kust veya Topalak denir. Bilimsel ismi: Ramnus chlorophorus globosus tur.

 1. Cavi: Kauri ve Kovri de denir. Çamgillerden, ”Agathis australis” türünün fosil reçinesi (sıvı madde). Yeni Zelenda da toprak altından iri parçalar halinde çıkarılır. Soluk sarı yada yeşilimsi sarı renkte, terementi kokulu bir oleorezin olan Cavi kaynar alkolde tamamen çözülür. Uçucu yağ, rezin, reçine asitleri ve acı maddeler taşır. Boya, cila ve muşamba endüstrisinde önemli bir hammaddedir
 2. Ceviz: Cevz ve koz da denir. Cevizgiller familya sından, ılıman bölgelerde meyvesi için yetiştirilen ve çok değerli bir odun veren büyük ağaç. Ceviz ağacının, “Gövek” denen yeşil bir dış kabukla kaplı odunsu iç kabuklu meyvesi. Bilimsel ismi: Noix, Walnut ve Juglans regia dır.
 3. Difle: Zakkum, Zıkkım, Zokum, Ağı, Ağu, Ağan, Kan, Fattak, Difle ağacı ve Semmel hımar da denir. Zakkumgiller familyasından, Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen bir ağaçtır. Boyu beş metreye kadar uzar. Kış aylarında yaprak dökmez. Meyveleri kapsül şeklin de olup zehirlidir. Bilimsel ismi: Nerium oleander dir.
 4. Ğaliye: Kadınların saçlarına sürdükleri, Misk ve Amber karışımı, siyah renkli, hoş kokulu macun.
 5. Gül: Verd ve Rosa da denir. Güllerin örneği olan bitki ve bunun çiçeğidir. Birçok çeşidi vardır. Bunlar: Kokusu, rengi, şekli, iriliği ve ufaklığı bakımından birbirinden ayrılır. Ençok görülen çeşitleri: Sarı gül (Rosa lutea) Van gülü (Rosa centifolia), Yediveren Gülü (Rosa semperflorens), Yabani Gül (Rosa canina) ve Şam gülü (Rosa damascena-Pembe Gül) Pembe Gülün taze çiçeklerinden, Gülsuyu (Eau de Rose) ve Gül esansı (Essencede Rose-Gül yağı) çıkarılır. Gülsuyuna Ma-i verd ve Gülab da denir.
 6. Haltit: Hantit, Hiltit, Hıthıt, Şeytan tersi, Encüzan, Ancudan, Kadı ağacı ve Seceretü Ebu Bekr’de denir. Maydanozgiller familyasından, parçalı yapraklı, sarı çiçekli, kalın köklü otsu bitki. Bu bitkinin kökleri çizilerek sızdırılan zamkada aynı isim verilir. Bu zamk sarı esmer renkli, yumuşak balmumu kıvamında reçineli zamktır. Bu zamk pis kokulu reçine olup, sinirleri teskin edici olarak, Avrupa da toz, hap ve ihtikan (Şırınga) şeklinde adale ve sinir gerginliğini gidermek için kullanılmaktadır. Bilimsel ismi: Ferula assa foetida dır.
 7. Hanzal: Ebu Cehil Karpuzu, Acı hıyar, Acı elma, Acı dülek, Acı karpuz, Acı lahana, Cırdatan, Cevzi mukayyı, Eşek hıyarı, Karga büken, Kara döleği, Hadac, Radac ve Meraretes Sahari diye isimleri vardır. Kabakgiller familyasından, Karpuz cinsinden bir bitki türü ve bunun küçük, portakal biçimindeki, sarılı yeşilli acı meyvesi. Bilimsel adı: Citrullus Colocynthis tir.
 8. Hardal: Turpgillerden bir çeşit bitkidir. Vatanı Akdeniz bölgesidir. Sarı veya beyaz çiçeklidir.

    Siyah Hardal: (Brassica nigra) Çiçekleri sarı, meyvesi dört köşeli, kısa ve sivridir.

    Beyaz Hardal: (Sinapis alba) Soluk kırmızı veya beyaz çiçeklidir. Taneleri, Siyah Hardalınkinden daha büyüktür.

 1. Hasalban: Haslüban, Hasalüban, Biberiye, Fülfüliye, Kuş dili otu, Lisan-ül asafir, İklilül cebel, İklilül berri, Beyaz Püren ve Dürdar da denir. Ballıbaba gillerden, Akdeniz kıyı bölgelerinde çok yetişir. Karşılıklı dizilmiş, uzun saplı üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü beyaz, hep yeşil yaprakları, kısa salkım biçiminde bir araya toplanmış mavi renkli çiçekleri olan, boyu iki metreye varan kokulu çalı. Genç sürgünleri baharat olarak kullanılır. Çiçekleri demlendiğinde uyarıcı etki yapar. Latincesi: Rosmarinis officinalis
 2. Heben:—————?
 3. Hıyar: Salatalıkta denir. Kabakgillerden bir çeşit bitkidir. Yemiş gibi yenen veya salatası yapılan, gevrek, serinletici ve suluca yemişine Hıyar denir. Birçok çeşidi vardır. Latincesi: Cucumis sativus tur.
 4. Hıyarşenbe: Hıyarşember ve Hinthıyarı da denir. Baklagiller “Leguminoseae” denilen büyük ağaçların meyveleridir. Doğu Hint, Antil ve Brezilya da yetişir. Meyvesi siyah ve silindiriktir. Latincesi: Cassia fistula.
 5. Hindiba: Güneğik te denir. Bileşikgiller familyasın dan, parçalı ve tüylü, mavimsi yeşil yapraklı, geniş kömeçler halinde, açık mavi çiçekli bir, iki, ya da çok yıllık otsu bitki. Ak ve Kara olmak üzere bilinen iki çeşidi vardır. Bilimsel adı: Chicorium dur.
 6. Hurma: Nahl, Belha, Belah ve Temr de denir. Hurmagiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen, bir ağaç ve bu ağacın meyvesi. Ağacın boyu otuz (30) metre kadardır. Gövdesi sütun biçimindedir. Yaprakları büyük ve dilimlidir. Meyvesi etli, tatlı ve besleyicidir. Latince ismi: Phoenix dactylifera dır.
 7. Kafur: Kafur ağacından çıkarılan aromatik katı madde. (Eşanlamlısı Kamfor) Beyaz ve yarı şeffaf olup, kolaylıkla parçalanır. Sert, güzel kokulu, katı ve yağlıdır. Seliloit, dumansız Barut ve ilaç imalinde kullanılır. Latince ismi: Camphree,Camphora.
 8. Kaküle: Zencefilgillerden bir bitki ve bu bitkinin baharat olarak kullanılan meyvesi (Kaküle). Hindistan, Seylan ve İndenozya da yetişen ıtırlı bitkidir. Kaküle 1-2 cm. boyunda bir kapsüldür. Bilimsel ismi: Elettaria cardamomum dur.
 9. Kalsuniye:—————-?
 10. Karanfil: Karanfil çiçeği, Karanfül ve Zücac da denir. İkiçenekliler sınıfının, Karanfilgiller familyasından, Karşılıklı, ensiz, sivri yapraklı, düğüm düğüm ince saplı 300 kadar kadar çeşidi bulunan otsu bir süs bitkisi. Yaprakları pembe, beyaz veya kırmızıdır. En çok tanınan türü Çiçekkaranfilidir. Çok hoş kokuludur. Yapraklarından şurup yapılır. Bilimsel adı: Dianthus caryophyilus tur.
 11. Kaşşe:————?
 12. Katran: Katıran, Şerbin, Utüm ve Yenbud da denir. Çam ağaçları cinsinden, Şerbin, Yenbud, Arar, Utum ve Teleb gibi ağaçlardan elde edilir. En iyisi Arar dan elde edilenidir. Bilimsel ismi: Gudron vegetal dir.
 13. Kavana:—————?
 14. Keffi Meryem: Meryem eli, Meryem çiçeği, Meryem ana otu, Havva ana otu, Fadime ana otu, Mercan ana, Ayşe eli, Küteyfa, Effel azra ve Şecere-i Talak ta denir. Turpgiller familyasından, sarı çiçekli, yaygın dallı, kazık köklü küçük bitkinin adı. Bitkinin dalları büyüme döneminin sonunda kuraklığın etkisiyle, kendi üstüne kıvrılarak, tostoparlak olur. Yağmurlar başladığında ise sanki hiç kurumamış gibi yeniden açılarak, tohumlarını çevreye saçar. Bilimsel adı: Anastatica dır.
 15. Kişre: Kabuk.
 16. Kibrit: Kükürt ve Gügür de denir. Tabiatta arı veya başka cisimlerle birleşik olarak bulunur. Çöktürülmüş Kükürt (Soufre Precipite) sarımsı beyaz ince bir tozdur. Latince ismi: Sourfe dir. Simgesi S olan kimyasal element. Kırmızı kükürt olmaz.
 17. Kizbere: Küzbere, Kuzbere, Kuzbüre, Kinzi, Aş otu, Kişnic, Kişnit, Kişniş ve Cin elması da denir. Maydonozgiller familyasından Haziran-Ağustos ayları arasında pembe, beyaz renkli çiçekler açan, 30-50 cm boyunda, oldukça fena kokulu, bir yıllık otsu bitki. Nemli çayır ve sırtlarda yetişir. Yaprakları açık yeşil, renkli ve tüylüdür. Meyveleri baharat olarak kullanılır. Veya üzeri şeker ile kaplanarak Kişniş şekeri yapılır. Yaprakları yemeklere koku vermek için kullanılır. Latincesi: Coriandrum sativum dur.
 18. Kust: Buhuru Meryem adlı bitkinin köküne Kust veya Topalak denir. Bu köke Latincede: Ramnus Chlorophorus denir.
 19. Laden: Ladengiller familyasından, iç Anadolu ve sahil bölgelerinde yetişen, Kış aylarında yaprak dökmeyen, yeşil ve bodur bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür.Terkibinde Laden denilen zamk vardır. Parfümeride kullanılır. Bilimsel adı: Cistus, Ciste dir.
 20. Limon: Leymun, Lemon ve Citron da denir. Turunçgillerden meyve ağacı ve bu ağacın yumurta biçiminde, sarı renkli, kabuğu kokulu, ekşi meyvesi. Beş metreye kadar yükselen ağacı her zaman yeşildir. Bilimsel ismi: Citrus limomum dur.
 21. Lübani Zeker: Bendi asil, Şund, Beyaz günlük ve Ak günlük’te denir. Sıcak ülkelerde yetişen bazı ağaçların kabuğundan elde edilen ve hekimlikte kullanılan reçine.İki çeşit günlük vardır.

    Ak günlük: Boswalia türlerinin kabuğu çizilerek akan sütün sertleşmesiyle olur. Latincesi: Bosvalia Corterii dir

    Kara günlük: Meya-i Esved, Buhur ve Meya da denir. Sığala ağacının sığla yağı elde edildikten sonra, geriye kalan kabuklardır. Latincesi: Liguidamber Orientalis tir.

 1. Mahleb: Mahlep, Mahalep, Endirez, Endürüz, Keniro, Kokulu kiraz ağacı, Melem ağacı, İdris ağacı, Mahlebi İdris ve Şeceretü İdris’te denir. Gülgiller familyasından, 8-10 metre kadar yükselebilen, beyaz çiçekli, meyve ve dalları özel kokulu, meyveleri olgunlukta koyu kırmızı renkli olan bir ağaçtır. Tohumları Çöreklere koku vermek için kullanılır. Bilimsel adı: Prunus (Cerasus) tur.
 2. Mastaki: Mastik, Mastaka, Mestik, Mesteki, Mezdeki, Çıtlık, Sakızlık, Sakız ağacı ve Yunan Sakızı da denir. Antepfıstığı giller familyasından, Akdeniz kıyılarında yetişen, dört (4) metre kadar boyunda, sık dallı, çalı görünümünde, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çiçekleri küçük ve kırmızı uçludur. Başlangıçta kırmızı renkli iken, sonradan siyaha dönüşür. Dal ve gövdesinden Sakız “Mastix” elde edilir. Bilimsel ismi :Pistacialentiscus tur
 3. Meyateyn: Meyatü saile ve Meyatü yabise ye Meyateyn denir.
 4. Meyatü saile: Günlük dedikleri zamkın safisine denir. Tropik bölgelerde yetişen Sığala adlı ağacın zamkıdır. Aktığı zaman alıp kaynatırlar. Safisine Meyatü saile (Akıcı Meya), çöküntüsüne Meya-i Yabise (Kuru Meya) denir.
 5. Misk: Tibet, Keşmir ve Moğolistan daki dağlarda bulunan erkek Misk Keçi sinin tenasül sistemindeki bir guddenin ifrazatıdır. Kokusu ise çok keskindir. Bilimsel adı: Musc dur.
 6. Muklil Ezrak: Muklel Yahud ve Gürün zamk ağacı da denir.
 7. Mürre: Mirra, Mür, Mürra, Mürrisafi, Mürrüsafi Mürsafi, Zift mür, Kokulu Frenk Maydonozu ve Melaike köküde denir. Burseraceae familyasından, çeşitli Balsam ağaçlarından elde edilen reçine sakızıdır. Güzel kokusu vardır. Kokusu kuvvetli, tadı ise acıdır. Bilimsel adı: Myrr dir.
 8. Nar: Rumman, Rümman, Narbun ve Şecere-i Rumman da denir. Nargiller familyasından, Akdeniz bölgesinden Japonya’ya kadar yabani olarak yetişen, canlı kırmızı, çiçekli, dört köşe dallı, hafifçe dikenli bir ağaççıktır. Meyvesi (Nar) Portakal büyüklüğünde, esmer kırmızı renkli ve çok tohumludur. Yenen kısmı, tohumlarının etli ve bol usareli kısmıdır. Bilimsel adı: Punica granatum dur.
 9. Naşife:————?
 10. Neddül esved: Bir bitki çeşidi. Bu bitkinin dalları buhur olarak kullanılır.
 11. Nişadır: Renksiz billurlar halinde, tuzlu ve yakıcı beyaz bir madde olan, Amonyak tuzunun ticari adı. Bilimsel ismi: Ammenium chloride dir.
 12. Reyhan: Fesleğen, Fesliyen, Peslen, Irıhan, Rahan ve Sa’teri hindi de denir. Ballıbabagillerden, yaprakları güzel kokan bir çeşit süs bitkisidir. Akfesleğen, Hintfesleğeni, Yabanifesleğen ve Yer fesleğeni gibi çeşitleri vardır. Bilimsel ismi: Ocimum basilicum dur.
 13. Sandal: Santal, Sendel, Kalanga veya Cinden de denir. Sandalgiller familyasından, küçük boylu bir ağaçtır. Hindistan ve Malakka’nın dağlık bölgelerinde yetişir. Yaprak dökmez ve çiçekleri sarımtırak kırmızıdır. Meyveleri kiraz büyüklüğünde olup, siyah renklidir. Odunu ise sarımtırak renktedir ve kokuludur. Sandal üç türlüdür. Kırmızı, Beyaz ve Sarı renktedir. Sandalı Ahmer, Sandalı Ebyaz ve Sandalı Asfer. Latincesi: Santalum Albüm, Santalwood .
 14. Sarmısak: Sarımsak, Piçe, Tüm ve Süm de denir. Zambakgiller familyasından, bütün kısımları keskin kokulu. 30-100 cm. yükseklikte otsu bir bitkidir. Toprak altında iri bir soğanı vardır. Bilimsel ismi: Allium sativum
 15. Senderus: Sandolos, Sandolus, Sandorus ve Sandarak ta denir. Vernik imalatında kullanılan bir çeşit reçine. (Bu tür reçineler, Kuzey Afrika da kozalaklı sınıfından olan, Tetraclini rticulatadan veya Avustralya da Callitris glauca ve C.verrucosa adlı bitkilerden elde edilir). Latincesi: Gummı sandarac,Sandaraca.
 16. Sezab: Sedef otu, Feycen, Sedab, Sedeb, Kokar sedef otu ve çifit otuda denir. Sedefotugiller familyasın dan, genellikle çok parçalı, almaşık yapraklı olan ve yapraklarında çok kuvvetli koku yayıcı, salgı kesecikleri bulunan, yeşilimsi sarı çiçekli, yarı çalı görünümünde otsu bitki. Bilimsel ismi: Ruta dır.
 17. Sirke: Yemek ve salatalara ekşilik vermek için konulan, ekşimiş üzüm suyu.
 18. Sudan: Fasuh, Buhuru sudan, Buhurel berber, Sarğant ve Habeş buhuruda denir. Latincesi: Telephium sativum dur.
 19. Susam: Simsim, Semsem, Sevsen, Sesame, Eşek lalesi, Cehennem zambağı ve Kırna da denir. Antepfıstığıgiller familyasından, kışın yapraklarını döken, sıcak bölgelerde yetişen veya her mevsimde yeşil kalan bir ağaççıktır. Meyvesi Mercimeğe benzer. 150 kadar türü olup, birçoğu zehirlidir. Bilimsel ismi: Sesamum indicum dur. Yağına ise: Şeyrucü, Şirlüğan ve susam yağı denir.
 20. Sünbül: Sümbül de denir. Zambakgiller familyasın dan, soğanlı ve otsu bir bitkidir. Yaprakları azçok uzun, çiçekleri ana sapın ucunda basit salkım şeklindedir. Görünüşü çok güzel, renkleri değişik ve parlak, kokusu keskindir. Erken çiçek açar. Bilimsel ismi: Hyacinthus tur.
 21. Şahtere: Şahterec te denir. Şahteregiller familya sından, çok parçalı yapraklı, küçük düzensiz, beyazım tırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir cins bitkidir. Elli kadar türü vardır. Bilimsel ismi: Fumeterre.
 22. Şemr: Şemar, Raziyanec, Rezene, ve Tatlı Anason da denir. Maydanozgiller familyasından, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen iki veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 1-1,5 metre kadardır. Yaprakları saplı, almaşık dizilişli ve tüysüzdür. Gövdesi dik, silindir şekilli ve tüysüzdür. Sarı renkli çiçekleri şemsiye görünümündedir. Meyveleri silindirik, 11 milimetre kadar boyunda ve 4 milimetre kadar kalınlıktadır. Renkleri yeşilimsi esmerdir. Bilimsel ismi: Foeniculum vulgare, Fennel dir.
 23. Tahş sakızı:————?
 24. Tarfe: Katır çiçeği, Ilgın ağacı, Tarfa, Şecerül Azebe, Sevakin, Asl, Abl ve Tarfaya da denir. Ilgıngiller familyasından, yapraklı uzun salkımlar halinde öbeklenmiş küçük, beyaz ve pembe çiçekli, ufak yapraklı çalı veya küçük ağaç. Bilimsel adı: Tamarix dir.
 25. Tarçın: Darçın, Darısini, Dar-ı çin, Daru-i çin, Kırfe, Kurfa, Kirfah ve Salihah da denir. Defnegiller familyasından Anayurdu Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen, birçok türleri olan, keskin kokulu ağaç ve bu ağacın baharat olarak kullanılan kabuğu. Latincesi: Cinnamonum dur.
 26. Tayyıb: Hoş, pakize, iyi ve gökçek kokulu nesne.
 27. Topalak: Buhuru Meryem adlı bitkinin köküne Kust veya Topalak denir. Bilimsel ismi: Ramnus Chlorophorus
 28. Turunç: Sedefotugiller familyasından, 1-6 metre boyunda, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Meyvesi küre şeklinde olup, sarı-turuncu renktedir. Meyvesinin usaresi ekşimsi acı lezzettedir. Bilimsel ismi: Citrus aurantium dur.
 29. Türşe: Kuzu kulağı denilen bitki. Karabuğdaygiller familyasından, sulak yerlerde yetişen, kırmızımsı saplı, ekşi yapraklı, 20-50 cm boyunda, çok yıllık otsu bitki. Bilimsel ismi: Rumex acetosa dır.
 30. Ud: Öd ağacı, Ud el Uluvveti, Nebatüs Sabr, Nasr, Elenüc, Udi Hindi ve Yelencic’de denir. İkiçenekliler sınıfının Thymelaeacea familyasından, doğu Asya ve Malaya adalarında yetişen bir ağaçtır. Yaz kış yapraklarını dökmez. Meyveleri Armut biçimindedir. Ağacın odunu ve kabuğu yarılınca hoş bir koku verir. Tesbih ve ağızlık yapımında kullanılan yongaları yakıldığında çok güzel koku verir. Yunanca ismi Ağalücen dir. Bilimsel ismi: Aguilari Oğollocho .
 31. Ummal: Kına ağacının tohumuna Ummal veya Cemceme denir. Kına ağacı Kınaağacıgiller familyasın dan, anayurdu Hindistan olan ve Arabistan da ve Akdeniz ikliminde yetiştirilen ayrık dallı beyazımsı kabuklu, karşıt yapraklı bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz renkli ve keskin kokuludur. Kurutulmuş yapraklarından Kına elde edilir. Bilimsel ismi: Hınna, Henna, Henne, Lawsonia inermiş tir.
 32. Üzüm: Arapça İneb denir. Asmanın salkım halinde birçoğu bir arada bulunan yuvarlak yada oval biçimli, etli sulu meyvesi. Bilimsel ismi: Grape,Raisin dir.
 33. Üzerlik: Harmel, İlezik, Nazar otu ve Zazabi diye isimleri vardır. Sedefotugiller familyasından, Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişen otsu bitki. Üzerliğin en iyi bilinen türü, Akdeniz ülkelerinde yaygın 70 cm yükseklikte, tüysüz, parçalı yapraklı, beyaz çiçekli, çok yıllık ve çalı görünümündeki “Adi Üzerlik” ismindeki bitkidir. Meyvesi nohut büyüklüğünde ve çok tohumludur. Tohumları 3-3,5 mm. Uzunlukta, piramit biçiminde, üzeri pürtüklü, kırmızımtırak esmer renkte kokusuz ve az acıdır. Latince ismi: Peganum Harmala.
 34. Yasemin: Yasemen ve Semen de denir. Zeytin giller familyasından, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil olan bir çalı veya sarılıcı odunsu bir bitkidir. Genç sürgünleri yeşildir. Çiçekleri salkım durumundadır. 200 kadar türü vardır. Sarı çiçekli Yasemin (Jasminum Fruticans), Hakiki Yasemin (Jasminum Officinale) yurdumuzda yetişir. Hakiki Yasemin beyaz çiçekli ve güzel kokuludur. Bilimsel ismi: Jasminum dur.
 35. Za’feran: Safran, Safrançiçeği, Safran, Zafran çiğdemi, Cadi ve Kruku da denir. Süsengiller familyasın dan, büyük huni çiçekli, soğanlı bir cins bitkidir. Çiçeğin tepeciklerinden zerde ve bazı şuruplara renk vermekte faydalanılır. Bilimsel ismi: Crocus Sativus tur.
 1. Zeytin: Zeytun da denir. Zeytingiller familyasın dan, Akdeniz havzasında makilerde yabani olarak yetişen, yaprak dökmeyen, eğri büyük gövdeli, sık dallı, 5-20 metre yüksekliğinde, uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları yeşil renkli, derimsi ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri beyazımsı ve sarı renkli olup, salkım durumundadır. Meyvesi (Zeytin) önceleri yeşil, olgunlaştığı zaman parlak ve siyah renklidir. Latincesi: Olea europaea, Olive dir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KİTAPTA GEÇEN BİTKİLERİN AÇIKLANMASI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!