Kurtuluş ve Hayırların Celbi

Duaların Kabul Olması, Umduklarına Nail Olmak, Sıddıklardan Yazılmak ve Şehit Olarak Ölmek için ve bir cok hayrın celbi icin İmam-ı Gazali (Rahimehullah)ın "İhya-u Ulümiddin" isimli eserin zikredilmiş Okunacak Dua.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GÜNAHLARI DÖKEN, RIZIK GENİŞLİĞİ NASİP EDEN VE ŞEHİT OLARAK ÖLME Yİ SAĞLAYAN MÜHİM BİR DUA  

İmam-ı Gazali (Rahimehullah)ın “İhya-u Ulümiddin” isimli eserinde şöyle bir kıssa zikret­miştir: Bir adam gelerek Halife Mansur‘a bazı hakikatleri arz edip onu doğruya irşad edince Halife Mansur ağlamış ve o zatın sözlerine hak vermiş.

Halife bu olayın ardından namaz kıldırdıktan sonra o kişi gözden kaybolmuş, bunun üzerine halife muhafızlarından birine derhal o zatın bulunmasını emretmiş ve aksi takdir­de kendisini cezalandıracağını söylemiş.

Muhafız o zatı caminin bir köşesinde bulunca halifenin kendisini istediğini söylemiş ama o zat halifenin bu isteğini reddedince, muhafız o zata, halifeye gitmediği takdirde kendi hayatının tehlikeye gireceğini arz edip ondan bu isteğe itaat etmesini istirham et­miş, bunun üzerine o zat cebinden üzerinde dua yazan bir kağıt çıkarıp muhat ıza vererek: “Korkma, sana bir şey yapamaz. Bu ferec (kurtuluş) duasını al ve yanında taşı” demiş.

Muhafız. o zata: “Bu duanın fazileti nedir?” diye sorunca, o zat: “Her sabah akşam bu duayı okuyanın günahları dökülür, hataları mahvolur, mutluluğu devam eder, duası kabul olur, rızkı genişler, umduğunu bulur, hasmına galip gelir, Allah katında sıddıklardan yazı­lır ve o kişi şehid olarak ölür” demiş.

Muhafız bu kağıdı alıp halifenin yanına giderek durumu ona anlatınca, halife kağıdı görmek istemiş ve kağıda bakınca muhafıza on bin dirhem vererek: “Kurtuldun. artık serbestsin. Şunu bil ki o zat Hızır (Aleyhisselam)dı” demiş.

İşte bu dua şöyledir:

Kurtuluş duası

TÜRKÇE MANASI:

“Ey Allah! Azametin içerisinde bütün latif (görünmez)lerden daha latif olup. yüceliğin le bütün büyüklerden yüce olduğuna göre, Arş’ının üstünde olanları bildiğin gibi, yerin al­tında olanları da bildiğine göre, kalplerde olan vesveseler Senin katında ayan beyan olup Senin ilminde sözün açığı ile gizlisi bir olduğuna göre, her şey Senin azametin karşısında boyun eğmiş olup, her saltanat sahibi Senin ( o yüce) Saltanatının karşısında alçaldığı ve dünya ile ahiretin bütün işleri Senin (kudret) elinde olduğuna göre; kendisinde akşamla-dığım /sabahladığım/ her sıkıntıdan benim için bir kurtuluş ve çıkış nasip eyle.

TÜRKÇE OKUNUŞU:

Allâhümme kemâ letafte fî azametike dûnel-lütafâi ve alevte bi azametike alel uzamâi ve alimte mâ tahte ardıke ke-ilmike bimâ fevqa arşike ve kânet ve sâvisüssudûri kel-alâniyeti indeke ve alâniyetül qavli kâssirri fî ilmik. Venqâde küllü şey in li-azametike ve hada-a küllü zî sültânin lisültânik. Ve sâra emruddünyâ vel âhirati küllühû biyedik. İc-allî min külli hemmin emseytü fîhi feracen ve mahracâ. Allâhümme inne afveke an zünûbî ve tecâvuzeke an hatîetî ve setrake alâ qabîhi amelî. Etmeanî en es-eleke mâ lâ estevcibuhû minke mimmâ qassartü fîh. Ed-ûke âminen ve es-elüke müste’nisen feinnekel muhsinu ileyye ve enel müsîü ilâ nefsî fîmâ beynî ve beynek. Teteveddedü ileyye bi niamike mea ğınâke annî ve etebeğğadu ileyke bil meâsî mea faqrî ileyke velâkinnessiqate bike hameletnî alel cerâeti aleyk. Feudillâhümme bi fadlike ve ihsânike aleyye inneke entettevvâburrahîm. 

Sabah ise asbahtüEy Allah! Senin (bugüne kadar) benim günahlarımı affetmen, hatalarımı görmezden gelmen ve kötü amellerimi (teşhir etmeyip) örtmen. yaptığım eksikliklerden dolayı Sen­den istemeyi hak etmediğim şeyleri (bundan sonrası için de) isteyebilmem hususunda beni umutlandırdı.

Ben Sana (reddolunmaktan) emin olarak dua ediyorum ve ünsiyet içerisinde (Sana aşina olarak) Senden istiyorum, şüphesiz ki Sen bana daima iyilik edensin. ben ise ken­dimle Senin arandaki konularda nefsime kötülük eden biriyim.

Sen bana muhtaç olmadığın halde nimetlerinle bana Kendini sevdiriyorsun, ben ise Sana muhtaç olduğum halde günahlarla Seni kendime kızdırıyorum.

Lakin Senin rahmetine olan güvenim beni yine de Senden isteme cüretine sevk et­miştir, ne olur tekrar lütfunu ve iyiliğini bana döndür, zira tevbeleri çokça kabul eden ve ziyade acıyan Sensin ancak Sen.”

(İmam-ı Gazali. el-ihya, 2/353)

Not: Bu dua akşama göre yazılmıştır. sabah okunduğunda ise altı çizili kırmızı yerde أَصْبَحْتُ in diye okunur.

KURTULUŞ DUASI CÜBBELİ AHMET HOCA

KURTULUŞ DUASI CÜBBELİ AHMET HOCA

Hayırlı Dualar Konuları:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurtuluş ve Hayırların Celbi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!