MİSVAĞIN FAYDALARI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Misvak Ağacı: Çok lifli, ufak bir ağaç olan misvak ağacının dallarının ucundaki kısım diş fırçası olarak kullanılır. Özsuyu organik flörür içerir.

Misvağın Faydaları: Misvak, en iyi ve etkili diş temizleme aracıdır. Mikropları ve bakterileri öldürür. Dişleri temizler ve dişetlerini kuvvetlendirir. Diş çürümelerini engeller ve dişleri beyazlatır. Ağız kokusunu giderir. Ağrıları hafifletir. Balgamı giderir. Mide gazını gidermeye destek sunar. Tüm bu faydaları nedeniyle Peygamberimiz tarafınca misvak kullanmak çok tavsiye edilmiştir.

Misvak nasıl Kullanılır? Misvağın dalından 15 santimetre kadar bir parça kesildikten sonra ucu 1-2 cm kadar yontulup kabukları soyulur. Bir süre tuzlu su içinde bekletilince soyulan kısmın içindeki lifler açılır ve diş fırçası görünümünü alır. Eğer dallar çok sertse ve kendiliğinden açılmıyorsa bir bıçak yardımıyla açılması sağlanabilir. Misvak hazır hale getirildikten sonrasında düzgüsel bir diş fırçası şeklinde diş temizliği için kullanılır. İlk kullanımlarda, zayıf dişetlerinde hafif kanama olabilir. Misvak kullanmaya devam ettikçe diş etleri güçlenecek ve bu kanama kısa sürede geçecektir. Misvağın diş ve diş eti sağlığına faydaları nedeniyle son yıllarda misvak özlü diş macunu ve benzeri ürünler de üretilmektedir.

 • Her şeyden önce iyi bir antiseptiktir.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Diş çürümelerini önler.
 • Diş etlerini güçlendirir.
 • Sürekli kullanımda diş eti kanamalarını bitirir.
 • Balgamı bertaraf eder.
 • Ağız kuruluğunu önleyerek akıcı konuşmayı sağlar.
 • Misvak yağı eklem ağrılarına karşı faydalıdır.
 • Misvak tohumu mide kuvvetlendiricidir.
 • Sürekli kullanımda hem sesi hem de cildi güzelleştirme özelliği vardır.
 • Bir sünnet-i seniyyeyi ihya ettiğimiz için amellerimiz de sevaplarımızı artırır.

Misvak dişlere olduğu kadar ihtiva ettiği kimyevi maddeler dolayısıyla gözler için de faydalı bir ağaçtır.

Misvak, arak, peelu veya Salvadora persica olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir ve daha çok Müslüman ülkelerde Müslümanlar tarafından diş fırçalamak için yaygın olarak kullanılır. Peygamber efendimiz tarafından önerilen ve sünnet olan misvakla dişeri fırçalamak çok eski bir ağız diş fırçalama yöntemi olmasına rağmen, modern tıp tarafından yapılan araştırmaların çoğu misvakın sağlık açısından bir çok faydasının olduğunu ortaya koymuştur.
Hatta misvak üzerine yapılan bilimsel bir çok araştırma misvakın diş eti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya konmuştur.


Misvakın Sağlığa Faydaları

Misvak genelde diş fırçalama aracı olarak düşünülür ve sadece diş, diş eti ve ağız sağlığına faydaları olduğu sanılır. Fakat şimdiye kadar misvakla ilgili yapılan bir çok araştırma misfakın sağlık açısından başka faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.
Misvakın güçlü anti bakteriyel özelliği ve dik kıllardan oluşması doğal diş fırçası olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında içerdiği mineraller yardımıyla zihinsel sağlıktan, diş sağlığına, göz sağlığına kadar çok geniş yelpazade sağlığımıza hizmet eder.Şimid misvakın bu faydalarını inceleyelim;
Diş Sağlığı: Misvak sert kılları yardımıyla dişlerin ince aralıklarına girerek temizlenmesini sağlar, bunun yanında diş minelerine zarar vermeden dişlerde plaklar oluşmasına engel olarak diş sağlığını korur
Misvak ayrıca dişlerdeki sarılığı ortadan kaldırarak beyazlaşmasını sağlar, bu özelliğinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Sigaranın diş ve ağıza verdiği zararları azaltıcı özelliği vardır.
Diş Etlerini Korur: Misvak kullanımı diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birşeştiği kısımda mikropların barınmasına izin vermez.
Ağız Kokusunu Giderir: Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalasanız bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar ağızda kötü kokulara neden olabilir, misvakın aromalı tadı bu tür kötü kokuların giderilmesini sağlar.
Baş Ağrısı: Misvak üzreine yapılan araştırmalar mivakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.
Bakterileri Öldürür: Misvakın bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.
Minereri Korur: Misvakın kök veya dalı sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için diş minelerinin güçlenmesini sağlar.
Organik: Misvak %100 organik olduğu için her hangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.
Misvakın Diğer Faydaları
Yazının başında misvakın Salvadora persica olarak adlandırılan ağaçdan elde edildiğini yazmıştık.İşte misvak bu ağaçtan elde edildiği için bazı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu özllikelerin sağlık açısından bazı faydaları şunlardır;
Misvakın çok etkili antibakteriyel özelliği vardır, bundan dolayı bakterile başarıyla ortadan kaldırır.
Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.
Misvakın içerdiği mineral ve bileşenler, safra kesesi sağlığı için fadalıdır.
Misvak bağırsak solucanlarının temizlenmesine yardımcı olur.
Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
Çocuk felcine karşı mivakın faydalı olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır.
Misvak ağacının taze kök ve kabuğu mesane, nezle düşük ateş, bronşite iyi gelir.
Aynı şekilde taze misvak kökü ve kabuğu mide ve karaciğer sağlığı için faydaldır. Mide ve karaciğeri temizler, dalağın üzerinde yükü hafifletir.
Misvak kaynatılarak içildiğinde astım semptomlarını azaltır, öksürüğü azaltır.
Misvakla alakalı yapaılan bilimsel araştırmalar, misvakın ağız içinde yer alan 750den fazla zararlı bakteri rürünün etkisini azalttığını orataya koymuştur.
Misvakın bağışıklığı arttırarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Misvakla İlgili Yapılan Bazı Araştırmalar:

Misvakın sağlık açısından faydalarıhakkında bazı araştırmalar şöyledir.
Naneli ürünleriyle tanınan Wirgley şirketinin yaptığı araştırmalara göre misvak ekstresinin nane ve diğer bazı sebzelere göre 20 kat daha fazla bakteri öldürücü etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.
2008 yılında İsveçte yapılan araşturamaya göre, dışarıdan yapılan temas sonucu ortaya çıkan periodontal hastalıklara karşı misvak ve misvak kullanımının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Amerikada Pubmed Tıp Hizmetleri kurmunun yaptığı araştırmalar sonucu misvakla diş temizliğinin normal diş fırçalarından daha etkili olduğunu Diş ve diş eti hastalıklarını ortadan kaldırma başarısının yapay diş fırçası ve macunlarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.


Misvakın Zararları

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ağız temizliği olarak kullanıldığında her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır.
Misvak kanatılarak suyunun içilmesi mümkündür, dozu ve ne kadar kullanılması gerektiği konsunda bir bilgi yoktur. Kaynatıp suyunu içerek tüketmek isteyenlere uazman desteği almalasını öneririz.
Tavsiyeler
1400 yıl önce Peygamber efendimiz tarafından kullanılan ve daha sonra onun takipçileri tarafından günümüze kadar onun bir sünneti olarak sürdürülen misvak kullanımının sağlık açısından bir çok faydası olduğunu modern tıp da ortaya koymaktadır. Misvakın sağlık açısından hiçbir yan etkisinin olmaması özellikle çocuklar tarafından kullanılmasını önemli kılmaktadır. Misvakla ilgili başta Amerikada olmak üzere yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları ve dayatları kaynaklar kısımında mevcuttur.
Diş sağlığını koruyan misvak, beyaz dişlerin olumasını sağlar.
Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.

Misvağın Faydaları ?

Eğe üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunun ise mekanik temizliğe tesiri büyüktür.

MİSVAK

Buhari ve Müslim’in Sahihleri’nde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’den şu hadis rivayet edilir: “ümmetime güçlük çıkarmak korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz vaktinde misvak kullanmayı emrederdim” (Tecrid-i Sarih. c1 s20l; c3 s15.)

.Yine Buhari ve Müslim’in Sahih’lerinde şöyle anlatılır: “Peygamber efendimiz gece namaza kalktığında ağzını misvak­la fırçalardı.”

“Misvak, ağzı temizler, Allah’ın hoşnutluğunu kazandırır”. Müslim’in Sahih’inde de şu bilgiye rastlanır;

“Peygamber efendimiz evine girdiğinde ilk işi dişlerini misvaklamak olurdu”. Misvak konusundaki hadisler oldukça çoktur.

Peygamber efendimizin ölüm döşeğindeyken bile dişini fırçaladığı doğru olduğu gibi: “Ben sizden daha fazla misvak kullanırım” dediği de doğrudur.

Misvak yapılan ağaçların en sağlıklısı “Erak” ağacı vb.’dir. Bilinmeyen bir ağaçtan misvak yapmamak gerekir. Zira bazen zehirle­yici olabilir. Misvak kullanmakta kararlı ve ısrarlı olmak gerekir.

Kullanılan misvakların en iyisi gül suyuyla ıslatılanıdır. En faydalı olanlarından biri de badem kökleridir.

Teysir sahibi der ki: İddia ettiklerine göre; misvak kullanan kimse haftanın her Perşembe günü misvak kullanırsa, kafayı dinlendirir, duyuları netleştirir ve zekayı keskinleştirir.

MİSVAK’IN YARARLARI:

 • Misvakta birçok faydalar vardır.
 • Misvakla ağzı fazlaca fırçalamak, ağızdaki yemek artıklarını ve dişlerin pasını giderir.
 • Dişleri mideden yükselecek gaz ve kirleri kabul etmeye hazırlar.
 • Normal şekilde fırçalanırsa dişleri parlatır.
 • Damağı güçlendi­rir.
 • Anti Septik (Mikrop kırıcı) özelliği vardır.
 • Dili çözer, sözün akışını kolaylaştırır.
 • Diş köklerindeki çürümeyi giderir,
 • Ağız kokusunu güzelleştirir.
 • Zekayı berraklaştırır
 • Yemeğe karşı iştahı artırır.
 • Kokusu tükürük salgısını artırdığından dişetlerinin kurumasını önler. Diş etlerini sertleştirir.
 • Balgamı keser.
 • Görüşü güçlendirir.
 • Mideyi sağlamlaştırır
 • Sesi berraklaştırır.
 • Yemeğin sindirimine yardım eder.
 • Okumayı, zikir ve namazı canlandırır.
 • Uykuyu uzaklaştırır.
 • Rabbin hoşnutluğunu kazan­dırır.
 • Melekleri sevindirir ve sevapların sayısını artırır.
 • Bedenin rutubetini keser.
 • Veremi engeller.

Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse gonoreyi (bel soğukluğunu) önler. Dalak bölgesi ağrıları için çorba kıvamında içmek gerekir.

Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur.

Ege üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunun ise mekanik temizliğe tesiri büyüktür.

Bütün fırçalama metodlarına uygulanabilmesi, ağaçtan elde edildiğinden, istenilen boy, kalınlık ve şekilde temini, fırçalama anında liflerinin elektrikli diş fırçalarında olduğu gibi rotasyon yapması, kuvvet fırçaya dik uygulandığından mumlu diş iplikleriyle yapılan temizliğin eldesi, onu kıyas yapılamaz bir üstünlüğe eriştirir.

Misvak her zaman müstehabtır ancak namaz, abdest, uykudan uyanma ve ağız kokusunun değişmesi sıralarında müstehablığı daha da pekişir. Oruçluya da oruçlu olmayana da her zaman misvak kul­lanmak müstehaptır, çünkü misvak konusundaki hadisler geneldir. Oruçlunun misvak kullanmaya ihtiyacı vardır ve Rabbın hoşnutluğu­nu kazanmaya vesiledir. Rabbin hoşnutluğu da oruç tutulduğu za­man, tutulmadığı zamanlardan daha fazla istenir. Aynı zamanda mis­vak ağzı temizler, temizlik ise oruçlunun en üstün işlerindendir.

Sünen’de Amir İbn-i Rabia’dan şöyle dediği rivayet edilir: “Ben Rasülullah s.a.v. oruçlu olduğu hal­de misvak kullanırken, sayılamayacak kadar çok gördüm”.

Buhari dedi ki; İbn-i ömer şöyle der: “Peygamber efendimiz sabah akşam misvak kullanırdı”.

Bilginlerin icma’ı: Oruçlu kimse vacip ve müstehap olarak ağzı­nı suyla çalkalar, ağzı çalkalamak ise (suyun boğaza ve ağzın içinde­ki her noktaya ulaşması bakımından) misvaktan daha kuvvetlidir, şeklindedir. Allah, kendisine kötü kokuyla yaklaşılmasını arzu etmez, bununla beraber misvak, Cenab-ı Hak c.c.’in kendisiyle ibadeti meşru kıldığı şeyler cinsinden de değildir (Yani Kullanmamak azabı gerektirmediği gibi kullanmak da ibadetin farzlarından değildir). Kıyamet gününde oruçlunun ağız kokusunun güzel olacağından bahsedilmesi, oruç tutmaya özen­dirme bakımındandır, yoksa kokunun kalıcı olması yönünden değil­dir, üstelik oruçlu kimsenin misvak kullanmaya duyduğu ihtiyaç oruçlu olmayandan daha fazladır.

Ayrıca Cenab-ı Hak c.c.’in hoşnutluğunu kazanmak, oruçlunun ağız kokusunu güzelleştirme arzusundan daha önemlidir. Yüce Allah c.c.’in misvak’a olan sevgisi oruçlunun ağız ko­kusunun olduğu gibi kalmasına olan sevgisinden daha büyüktür. Misvak, kıyamet gününde Allah’ın katında ağzın güzel kokmasına -ki bu kokuyu misvak gidermişti- engel olmuyor, üstelik oruçlu kimse ağız kokusunu misvakla gidermiş bile olsa kıyamet gü­nünde, oruçlu olduğunun belirtisi olarak ağzının kokusu miskten daha güzel olduğu halde geliyor. Tıpkı yaralı bir kimsenin dünyadayken yarasının kanını gidermekle emrolunmasına rağmen, kıyamet günün­de yarasının kanı kan renginde, kokusu misk kokusuna benzer halde geldiği gibi.

Daha doğrusu oruçlunun ağız kokusu misvakla kaybolmaz, bu­nun sebebi bellidir. O da midenin yemekten boşalmasıdır. Kaybolan, sadece etkisidir. Dişlerin ve diş etlerinin üzerindeki katılaşma da aynı nedene bağlıdır.

Yine Peygamber efendimiz, oruçluyken müstehab ve mekruh olan şeyleri ümmetine öğretmiş, misvak kullandıklarını bile bile mis­vak kullanmayı mekruh olan şeyler sınıfından saymamış, üstelik en kapsamlı ve en geniş anlamlı sözlerle ümmetini misvak kullanmaya teşvik etmiş, ümmeti de O’nu oruçlu olduğu halde sayılamayacak kadar çok kez misvak kullanırken gözlemişlerdir. ümmetinin, kendi­sine uyduklarını biliyordu, buna rağmen hayatında bir kez olsun, öğ­leden sonra misvak kullanmayınız dememiştir. Açıklamayı ihtiyaç duyulduğu zamandan sonraya bırakmak mümkün değildir. Allah her şeyi daha iyi bilendir.

MİSVAK AĞACININ MEYVESİ:

Buhari ve Müslim’in Sahih’lerinde Cabir İbn-i Abdillah r.a.in rivayet ettiği hadislerdendir- rivayet edildiğine göre Cabir şöyle dedi: “Biz Peygamber efendimizle birlikte misvak ağacının meyvesini topluyorduk, Peygamber efendimiz orada bulunanlara: “Siz bu yabani yemişin kararanlarını tercih ediniz! çünkü onun siyahı en lezzetlisidir” buyurdu”. (Kebas, erak (misvak ağacı)’nın meyvesidir.)

Bu meyve hicaz toprağında yetişir, yapısı sıcak ve kurudur. Faydaları ağacının faydalarına benzer. Mideyi güçlendirir, sindirimi rahat hale getirir, bal­gamı temizler, sırt ağrılarına ve dertlerin çoğuna fayda verir.

İbn-i Cülcül der ki: “Bu meyve kaynatılıp suyu içilirse idrarı çoğaltır ve mesaneyi te­mizler.”

İbn-i Rıdvan da der ki: “Bu meyve mideyi kuvvetlendirir.”

MİSVAK NASIL KULLANILMALIDIR?

Bir karış uzunluğundaki Misvak’ın bir ucunu ilk kullanımdan önce yumuşaması için suda (mümkünse gül suyunda) bekletiniz.

çapı 1-3 arasında olmalı.

Yumuşattığınız ucun alttan 2-3 santimlik kısmının dışındaki sert tabakayı bıçakla kazıyın. İç kısımdaki lifler yumuşamaya başlamış olacak.

Yumuşamadıysa dişleriniz arasında ezerek yumuşatın. Lif lif ayrılmış bir fırçanız olacak.

Her kullanımdan önce Misvak’ı hafifçe dişinizle ezerek yumuşatın. Suya sokmadan, dişlerinize sürterek kullanın. İçinden gelen öz hem dişlerinizi beyazlatacak, hem de ağız kokusunu önleyecek.

Kullandıktan sonra yıkayıp ucu yukarıda kalacak şekilde dik olarak saklayın. Kullandığınız uç kısımdaki lifler “doğal olarak” eskiyip koptukça bu kısmı tamamen kesin.

Açma işini tekrarlayınız.

Misvak’ın uzunluğu bir karış, kalınlığı bir parmak kadar olmalı.

Misvak’ı tutuş şeklimiz ise sağ elimizin baş ve küçük parmağımız Misvak’ın altında diğer üç parmağımız üzerinde olacak şekilde olmalıdır.

Misvak’ı kullanırken fazla baskı yapmadan enine doğru kullanmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MİSVAĞIN FAYDALARI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!