ORUÇLUYU İFTAR ETTİRMENİN FAZİLETLERİ

Aç doyurmak, her zaman büyük sevap kazandırmaktaysa da, özellikle ramazân-ı Şerif ayında iftar vermek, iftar verilen kişilerin sevabının bir katını iftar açtırana kazandırmaktadır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayrıca günahların bağışlanması, boyunların cehennemden âzâd olunması, kalp yumuşaklığı, Allah rızası için ağlayabilme ve Kadir Gecesi Cebrail aleyhisselam ile musafahalaşma gibi bir çok fazilet bahşeder. Bu husutaki hadIs-i şerifleri zikredecek olursak:
Oruçluyu İftar Ettirmenin Faziletleri

Halid el-Cüheni (Radıyallâhu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasül-ü Ekrem (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

Her kim, bir oruçluya iftar yemeği yedirirse, kendisine onun sevabı kadar bir sevap vardır. Şu kadar var ki, oruçlunun ecrinden de hiç bir şey eksiltilmez.”
(Tırmızi. savni-M, 3/162, No;807; İbn-i Mâce, Sıyam:45; Dârimi, Savm..13; Ahmed ibn-i Hanbel, el-Miisned:4/114-116, 5/192) 

Selmân-ı Farisi (Radıyallâhu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasülüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

Her kim, onda bir oruçluyu iftar ettirirse, günahlarına mağfiret ve boynunun cehennemden kurtulmasına vesile olur. 
Bir de oruçlunun mükâfatından bir şey eksiltilmeksizin, iftar ettirene de onun bir misli verilir.
 

Allâh-u Te’âlâ, bir yudum süt veya su ile oruç luyu iftar ettirene de bu sevabı verir.
Bir oruçluyu doyurana Allâh-u Te’âlâ, benim havzımdan öyle bir şerbet içirir ki, cennete girinceye kadar bir daha susa-maz.

(İbni fluzevine, Slyain:8, no:1887, 3/191-192; Beyhaki. no;37, sh: 146-148; Şu’abıt’l-iman, no:3336, 5/223-224; Diğer kaynaklar için hakinrz„vh:97)

Oruçluyu İftar Ettirmenin Faziletleri

Ebu Sa’id (Radıyallahu Anh)’ dan rivayet edilen bir hadis-i şeritle Rasülüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Şöyle buyurmuştur:

Hangi bir Müslüman diğer bir Müs-lümanı çıplaklığından dolayı giydirirse, Al-lâh-u Te’âlâ onu cennetin yeşil renkli ince ipeklerinden giydirir. Hangi bir Müslüman diğer bir Müs-lümanı açlığından dolayı yedirirse, Allâh-u Te’âlâ ona cennet meyvelerinden yedirir. Hangi bir Müslüman diğer bir Müslümanı susuzluğu yüzünden içirirse, Allâh-u Te’âlâ ona damgalı cennet şarabından içirir.

(Ebu Davud, Zekat:41, no:1682, 1/526)

Ancak bu faziletlere erişebilmek için, iftar ettirenin kazancının helâlden olması şartı vardır. 
Nitekim Selmân (Radıyallahu Anh)’ dan ri-vayet edilen bir hadis-i şerifte Rasülüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

Oruçluyu İftar Ettirmenin Faziletleri

Her kim ramazan-ı şerif’ ayında helal bir kazançtan oruçluyu iftar ettirirse, ramazan-ı şerifin bütün gecelerinde melekler ona salât eder ve Cebrail Aleyhisselam Kadir Gecesi onunla musafaha eder. Cebrail (Aleyhisselam) kiminle musâfa-ha ederse, onun kalbi yumuşar ve gözyaşı çoğalır.”

(İbnu Ebi’d-dünya, Fedâil-ii şehri ramazan, no:58, sh:65; Taberâni, el-Mu’cenıtıl-kebir, no:6161- 6162; Beyhaki, no:72„sh:198-199; Ibne Adiyy, no..404, 2/514; Heysend, MecnıaVz-Zevâid, no:4894, 3/371-372; Şeyh Takiyyüddin Abdülmelik, Niizhetü sh:90)

Ziyafetinde iftar açtığı kimselere dua et-mesi de sünnettir. Nitekim Enes (Rodıyallâhu Anh ‘dan rivayet edildiğine göre, Rasülüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellenı), Sa’d ibn-i Ubade (Radıyallâhu Aıllı)’ın ziyafetinde ekmek ve zeytinyağı yedikten sonra: 

Oruçluyu İftar Ettirmenin Faziletleri

“Yanınızda oruçlular iftar etsin, yeme-ğinizi iyiler yesin ve melekler size salât etsin” diye duada bulunmuştur. (Ebü Dâvüd, Nevevi, el-Ezkâr, sh. 173) 

Oruçluyu İftar Ettirmenin Faziletleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ORUÇLUYU İFTAR ETTİRMENİN FAZİLETLERİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!