Rebiülevvel Ayının Faziletleri | İbadetler – Namaz – Oruç

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rebiülevvel ayı duası ve namazı var mıdır?. Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğduğu ay olarak bilinen Rebiülevvel ayında nasıl ibadet edilmeli? Bu aya özel selalar, dualar ve Rebiülevvel ayı ibadetleri nelerdir? Rebiülevvel ayı orucu hangi günlerde tutulması gerekir? İşte Müslümanlar tarafından en çok merak edilen Rebiülevvel ayı ile ilgili tüm bilgiler:


REBİÜLEVVEL AYINDA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

Rebiülevvel ayının ilk gecesi yapılacak vazife boy abdesti almaktır.

Boy Abdesti esnasında Yarabbi! “Biz bu abdestle dışımızı yıkarız, sen azimüşşan, maddî ve mânevî kirlerden kalbimizi temizle ve şu mübarek Rebiülevvel ayının fazileti ve âdâbına mani olacak ahlâkı zemimelerden, bu almış olduğum abdesti temizlenmeme yardımcı ol Yarabbim” denir.

Rebiülevvel-ayı-namazı

İlk Gece Namazı ;

Akşam Namazından Sonra İki Rekat Kılınır. Her Rekatta Fatiha’dan Sonra Üç Kere İhlas Suresi Okunur. Selam Verdikten Sonra Efendimiz ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) ‘ e Yüz Kere:

”Allahumme Salli Ala Muhammedin Ve Ala Ali Muhammed Ve Barik Ve Sellim Bi-Rahmetike Ya Er-Hamur Rahimin ” diye Salavat-ı Şerif’e Okunur.

Üçüncü Gün Namazı ;

Bu Günde Dört Rekat Namaz Kılınır. Her Rekatta Fatiha’dan Sonra Bir Defa Ayete-l Kürsi Okunur. Namazın Ardından İse Üç Defa Taha Suresi Ve Üç Defa Yasin Suresi Okunur. Sonra Kişi Bu Namazından Hasıl Olan Sevabı Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ( Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ) ‘nın Mutahhar Ve Mukaddes Ruh-u Şerif’ine Bağışlar.

Namazdan sonra şu dua okunur; “Allahümme inni es’elüke bi hürmeti habibike ve resulike Muhammedin sallalâhü aleyhi vesellim ve bi hürmeti nûru velâdetillezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemiil kâinatı enter zukani rü’yete cemâli vechikelkerimi ve rü’yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti. Amin bi rahmetike ya Erhamerrahim”

BU AYDA MEVLİDİ ŞERİF OKUTULMALIDIR

– Bu ayda Peygamber Efendimiz’in doğumuna hürmeten Mevlidi şerif okutulmalıdır. Mevlit okumak, okutmak ve dinlemek çok sevaptır.  

– Bu ayda üç gün oruç tutan umulur ki keramet defterine kaydola. Rebiülevvel ayının 1, 2 ve 11. Günü oruç tutun. 11 yerine 13.’te tutulabilir. Ayın 12.günü Peygamber Efendimiz’in Dünyaya teşrifi sebebiyle bayram kabul edildiği için oruç tutulmaz. 
 
– Rebiülevvel ayı selatü selam ayıdır. Bu ayda diğer salatü selamlarla birlikte salatı tefriciyeyi de çok okumalıdır.

“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

DUANIN MANASI

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Rebiülevvel-ayı-duası

– Ayrıca “La ilahe illallahü’l-Melikü’l-Hakku’l-Mübin Muhammedün Rasulullah es-Sadiku’l va’di’l-Emin”. tesbihi çekilmelidir.

– Bu ayda çekilmesi gereken diğer tesbihatlar: “Vela havle vela kuvvete illa billahil-Aliyyil-Azim.”

– Hasbiyallahu ve nime’l-Vekil.

Kandil geceleri ile ilgili Peygamber Efendimiz Buyurdu ki: Senede 5 gece vardır. Onları ihya edenlerin kalpleri ölmez…

RABİU’L-EVVEL AYININ İLK GECESİ YAPILMASI FAZİLETLİ OLAN AMELLER.

* Mümkünse gusül abdesti veya namaz abdesti alınır. Abdest esnasında; “Yarabbi! Şu su, haricî kirlerimi nasıl temizliyorsa, Sen Azîmü’ş-şân da benim manevî kirlerim olan günahlarımı öylece affet ve gireceğimiz bu yeni ayın, fazilet ve nimetine erdir” diye dua edilir. İki rekat sünnet-i salât-ı vüdû (abdest şükür) namazı kılınır. Birinci rekâtında Fâtiha’dan sonra Kul ya eyyühel kâfirun, ikinci rekâtında İhlâs-ı şerif sûre-i celîleleri okunur. Dua edilir.

* 25 kere Kelime-i Şahadet getirilir.
* 101 kere Estağfirullah. Yüzbirincide; “Estağfirullahe’l-Azîme’l-Kerîme-llezî lâ ilâhe illâ hû. El-hayye’l-Kayyûme ve etûbü ileyh. Tevbete abdin zâlimil li nefsihî lâ yemlikü li nefsihî mevtev ve lâ hayâtev ve lâ nüşûrâ.” denir. * 1 kere Fatiha suresi.
*1 kere Amene’r-rasul (Bakara suresinin son iki ayeti)
* 7 kere Elem neşrah leke suresi
* 11 kere İhlas suresi
* 1 kere Felak ve Nas sureleri okunur.

Daha sonra;
“İlâ şerafi’n-nebiyyi sallallâhü teâlâ aleyhi ve sellem ve âlihî ve ashâbihî ve meşâyihinâ ve üstâzinâ ve ihvâninâ ve li-ebeveyninâ ve li-akrabâinâ, ve li-men lehû hakkun aleynâ, ve li-men vessânâ bi’d-duâi’l-hayr, ve li-cemîi’l-mü’minîne ve’l-mü’minât, ve’l-müslimîne ve’l-müslimât, el-ahyâi minhüm ve’l-emvât, (ismen bağış yapmak istediğiniz kimselerin isimlerini burada söyleyebilirsiniz) bi-rahmetike yâ erhame’r-râhimîn. Cezallahü annâ Muhammeden sallallâhü teâlâ aleyhi ve selleme mâ hüve ehlüh, Sübhane rabbike rabbi’l-izzeti ammâ yesıfûn ve selâmün ale’l-mürselin ve’l-hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemine’l-Fatiha”

denip bir Fatiha okunur.

Rebiülevvel ayı ilgili Video:

Cübbeli Ahmet Hoca Efendi Rebiülevvel Ayının Girişi Münasebetiyle Hanesinde Mevlîd-i Şerîf Okudu.

Cübbeli Ahmet Hoca Mevlid Şerif Okudu

Hicri Aylar İlgili konular:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rebiülevvel Ayının Faziletleri | İbadetler – Namaz – Oruç

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!