Allâh’ı Çok Zikreden Erkekler ve Zikreden Kadınlar

Allâh'ı Çok Zikreden Erkek ve Kadınlar hakkında anlatılan ve yapılması tavsiye edilmiş zikirlerinde olduğu bir çok kaynaktan nakillerin yapıldığı her Müslümanın okuması gerektiği çok özel bir konu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ellidört farzın birincisi “Zikrullah”tır. Al­lah-u Te’ala şöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا

“Ey iman etmiş olan kimseler! Allah’ı (va­kitlerinizin ekserisinde takdis, tehlıl ve tahmıd gibi birçok övgü çeşitleriyle) çokça anarak zikredin!” (Ahzab Stıresi:41)

Zikrullah iki şekildedir. Biri dil ile zikir, di­ğeri ise kalp ile zikirdir. Zikr-i lisanı (dil ile yapı­lan zikir), zikredeni imana eriştirir. Zikr-i cenanı Yani zikr-i kalbi (kalple yapılan zikir), zikredeni cinana Yani cennetlere eriştirir.
Cabir (Radıyallahu Anh) Hazretleri rivayet bu­yururlar ki: Cenab-ı Fahr-i Kainat Aleyhi efdalü’ s-salevat Hazretleri buyururlar ki:

allahı zikretmek

Semaya yükseldiğim gece büyüklüğü bin bu dünya kadar nurdan bir şehir gördüm ki, nurdan zincirler ile Allah-o Te’ala’nın Arş’ı altında muallak (asılı) duruyordu.

O şehrin dörtyüzbin kapısı vardı, her ka­pının önünde Allah-u Te’ala’nın rahmetiyle dö­şenmiş bostan vardı, her bostanda nurdan bir köşk vardı ve her köşkte nurdan bir saray vardı ve her sarayda nurdan yetmiş oda vardı ve her odada nurdan bir beyt vardı ve her bir beytin üzerinde nurdan bir çardak vardı, her çarda­ğın, biri altından ve biri gümüşten olmak üzere dörtyüz kapısı vardı ve her kapının iki kanadı vardı.

Her kapı müstakbelinde (önünde) nurdan bir serir vardı ve her serir üzerinde nurdan bir döşek vardı ve her döşek üzerinde hfir-u i’nden bir cariye vardı ki eğer o cariyenin serçe par­mağı dar-i dünyaya zahir olsa (parlasa) parnıa­ğının nuru, güneş ve ayın nônına galip olurdu.

Hakk Te’ala’ya: ‘Ya Rabbi! Bu şehir han­gi nebi yahut hangi sıddık içindir?’ dedim.

O: ‘Gece ve gündüz vakitlerinde Allah’ı çok çok zikreden erkek ve kadın mü’minler içindir.

Muhakkak ki zikredenler için Benim ka­tımda bundan daha fazla lütuf ve kerem vardır. Benim rahmetim bu senin gördüğünden de ge­niştir (boldur).’ buyurdular.” (Salahi Efendi Elledört Farz şerhi, Sh:2-3)


Abbullah ibni Mes’ud (Radıyallahu Anh) Haz­retleri. Cenab-ı nübüvvet penah Aleyhi Efdalüs­-salevat Hazretlerinden şöyle rivayet buyururlar. 

Çok Zikreden Kadınlar

Allah-o Te’ala aranızda rızıklarınızı tak­sim ettiği gibi ahlakınızı da bölüştürdü. Mu­hakkak ki Allah-o Te’ala dünya devletini sevdi- ğine ve sevmediğine verir. iman devletini ise ancak sevdiği kuluna verir. ,

Eğer malınızı Allah yolunda infak etmekte cimri davranırsanız, Allah yolunda gaza ve cihad etmekte düşmandan korkarsanız, gece ibadet için uykusuz kalmaktan zayıf olursanız ve gündüz oruçlu olmaya gücünüz yetmezse:

Çok Zikretmek

kavl-i şerifini çok çok zikredin, zira bunlar bir alay kelimat-ı şerif edir ki Allah yolunda infak olunan altın veya gümüş dağından Allah-o Te’ala katında daha sevgilidir. (Salahi Efendi Elledört Farz şerhi, Sh:4)
 

TÜRKÇE OKUNUŞU

Subhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Ve lâ havle ve lâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm. 

KAYNAK:ELLİ DÖRT FARZ / Cübbeli Ahmet Hoca


Allah’ı Çokça Zikredenlerin Durumu

Ebu Saıd el-Hudrı’den (r.a) rivayet edildiğine göre, bir gün Resulullah’a (ﷺ),

– Kıyamet günü Allah’a derece bakımından kulların hangisi üstündür? diye
soruldu, Resulullah’a (ﷺ),

– Allah’ı çokça zikreden erkek ve kadınlardır, buyurdu. Ben,- Allah’ı çokça zikreden erkek ve kadınlardır, buyurdu. Ben,

– Ey Allah’ın Resulü! Allah yolunda savaş eden gaziden de mi üstündür? dedim. Şöyle buyurdular:

– Kılıcını kırılıncaya kadar ve her tarafı kana bulanıncaya kadar kafir
ve müşriklerle savaşsa dahi Allah’ı çokça anan kimse derece bakımından daha değerlidir.

(Tirmizi, Sünen, nr. 3377; İbn Mace, Sünen, nr. 3790; Hakim, el-Müstedrek, 1/496; Malik, Muvatta, 1/211.)


Allah ( c.c) bir ayet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır:

Çok Zikreden Erkekler

“Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, müte­vazi erkekler ve mütevazi kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan er­kekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve zikre­den kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır.’

Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: Bir gün Resülullah (ﷺ),

– Müferridler öne geçti, buyurdular. Sahabeler,
– Müferridler öne geçti, buyurdular. Sahabeler,- Ey Allah’ın Resulü! müferridler de kimlerdir? diye sorunca, Resül-i Ekrem (ﷺ)
-Allah’ı (c.c) çokça zikreden erkek ve kadın müminler, buyurdu.
Şunu bilesin ki, konunun başında zikredilen ayet-i kerime, bu kitabı okuyan­ların üzerinde önemle eğilmeleri, düşünmeleri gereken bir mana içermektedir. Allah Teala’yı çok zikretmenin ve zikredenlerin kimler olduğu hususunda farklı görüşler serdedilmiştir. İmam Ebu’l-Hasan el-Vahidi’nin (r.ah) İbn Abbas’tan (r.a) naklettiğine göre o şöyle demiştir: “Bunlar namazların ardından Allah Teala’yı zikreden kimselerdir. Onlar sabah akşam, yatarken, kalkarken, otururken kalkar­ken, evine girerken çıkarken Allah Teala’yı zikrederler.”
Tabiınden Mücahid (r.ah), ‘Allah Teala’yı çokça zikreden erkek veya kadınlar zümresinde sayılabilmek için, otururken, ayaktayken, yatarken hulasa her daim zikir halinde olmak gerekir” demiştir.
Ata (r.ah) de, “Her kim hakkını vererek beş vakit namazını kılarsa, o kimse, ayet-i kerimede geçen ½llah’ı çokça zikreden erkek ve kadınlar’ zümresine dahil olur” demiştir.
Ebu Said el-Hudrı ve Ebu Hüreyre’nin (r.a) rivayet ettiklerine göre Resülullah (ﷺ) şöyle buyurmuştur: “Bir adam geceleyin uyandığı, eşini uyandırdığı ve ikisi iki rek’at namaz kıldıkları zaman, “Allah ‘ı çokça anan erkeklerden ve kadınlar’ zümresine yazılırlar.”

Şeyhu’l-İmam Ebu Amr b. es-Salah’a (r.ah), kişinin Allah Teala’yı çokça zikre­denlerden sayılabilmesi için ne kadar zikir çekmesi gerektiği sorulduğunda şöyle cevap vermiştir: “Kişi, ‘Amelül-Yevmi ve’l-Leyl” gibi duaların ve zikirlerin tertip edildiği kitaplardaki, Resülullah (ﷺ) Efendimiz’den rivayet edilen dua ve zikirlere, gece gündüz, sabah akşam her halükarda devam etse, o kişi Allah Teala’yı çokça zikreden kimseler sınıfına kaydedilir.” En doğrusunu Allah Teala bilir …

(Ahzab 33/35. Müslim, Sahfh, nr. 2676.)

KAYNAK: El- Ezkar Peygamberimizden (s.a.v.) Dualar ve Zikirler

ALLAH’I ÇOK ZİKRETMEK CÜBBELİ AHMET HOCA

Cübbeli Ahmet Hoca Allâh'ı Çok Zikreden Erkekler ve Zikreden Kadınlar

Zikirle ilgili Konular:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Allâh’ı Çok Zikreden Erkekler ve Zikreden Kadınlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!