BESMELE NEDİR ? BESMELE SIRRI VE ÖZELLİKLERİ

Besmele nedir? Besmele sırrı ve Besmele özellikleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi içeren kapsamlı bir yazımız. Büyük öneme sahip olan Besmele, pek çok ibadetin başında yer alır ve özel bir manevi değere sahiptir. Besmele'nin içerisinde barındırdığı sırlar ve taşıdığı özellikleri anlamak için yazımızı okumaya başlayın.

featured
BESMELE NEDİR ? BESMELE SIRRI VE ÖZELLİKLERİ
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Besmele Sırrı Tefsir-i Kebir’de Ebû Hüreyre (R.A.)’den yapılan rivayet te deniliyor ki: Resûlüllah (S.A.V.) Efendimiz: Ya Ebu Hureyre! Abdest aldığım zaman Bismillahirrahmanirrahîm de.. Seni koruyan melekler (Hafaza) abdestin bitinceye kadar senin için iyilik ve sevab yazarlar. Karınla temas etmek istediğinde Bismillahirrahmanirrahîm söyle. Seni koruyan melekler senin için iyilikler yazarlar. Gusledinceye kadar buna de- vam ederler. Bu temastan sana bir çocuk olursa, o çocuğun ne- fesleri sayısınca sana sevab yazılır. Onun adımları sayısınca ya da ondan türeyip gelenler sayısınca hasenat yazılır. Hiçbir kimse o nesilden kalmayıncaya kadar bu sevab yazması sürüp gider,»

BESMELE SIRRI VE OKUMANIN ÖZELLİKLERİ OKUMANIN SAYISI

Resûlüllah (S.A.V.) Efendimiz buyurdu ki: «Hiç bir kimse yoktur ki evine girmek istediğinde şeytan da ona tabi olup içeri girmek istemesin. Arma evine girerken Bismillahirrahmanirrahîm derse, şeytan artık ümidini kaybedip şöyle der: Bu eve girmem için bir imkân kalmadı!. Ev- de kendisine yemek takdim edilince de Bismillahirrahmanirrahîm derse; şeytan artık burada benim için bir yiyecek kal- madı, diye söylenir. Kendisine su ya da şerbet takdim edildi- ğinde: Besmele çekerse; şeytan, burada artık bana bir içecek yoktur, der. Yatağına uzandığında yine Bismillahirrahmanirrahîm derse, şeytan, benim için artık burada bir yatak kalma- dı, der. Ama evine girerken Besmele’yi terkedecek olursa, onunla birlikte şeytan da içeri girer. Yemek yerken terkedecek olursa, şeytan da onunla birlikte yer.

Bir şey içerken terkedecek olursa, şeytan da onunla birlikte içer; ondan önce ağzını bardağa dokundurur. Karısıyla cinsi temasta bulunurken yi ne Besmele’yi terkedecek olursa, şeytan da onunla birlikte temasta bulunur; böylece doğan çocuğun bir kısmı onun (şeytanın) suyunun karışmasıyla oluşur; çocuklardan bir kısmı kör, bir kısmı şaşı, bir kısmı topal, bir kısmı Hak yolundan çıkımış, bir kısmı Hakk’ı inkar etmiş olur. Bu ve benzeri husus hakkında Cenâb-ı Hak buyuruyor ki:

“Ey İblis! Sesinle, gücünün yettiğini yerladen oynat, onlara karşı yaya ve atlılarınla haykırarak yürü, mallarına ve çocuklarına ortak ol, onlara vaadlerde bulun… Ama şeytan sadece onları aldatmak için vaadeder. Doğrusu benim mü’ min kullarım üzerinde senin bir hakimiyetin olamaz.”

İSRA SURESİ 64-65

Cafer bin Muhammed diyor ki:
«Şeytan, adamın tenasül aleti üzerinde bulunur. Adam Bismillah demeden karısıyla temasta bulunursa, şeytan da onunla birlikte temas yapar ve onun akıttığını o da akıtır.»

Rivayete göre, bir adam Ibni Abbas (R.A.) Hazretleri’ne gelerek dedi ki: Karım uykusundan uyandığında tenasül cihazının üze rinde ateş pıhtısına benzer bir pırıltı görmüş; buna ne dersiniz? O, şeytanın onunla münasebette bulunmasından oluş muştur. Karınla münasebette bulunurken Bismillah de… Diye cevap vermiştir.

Yine rivayete göre, İbni Abbas (R.A.)’ın şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
«Kim Bismillahirrahmânirrahîm ve lå havle ve la kuvvete illa billâhil aliyyil azîm derse, Allahü Teâlâ on- dan bela, gam, keder, üzüntü gibi nâhoş dertlerden yetmiş kapı çevirir.»

Yine Ibni Abbas (R.A.)’ın bu konuda şöyle dediğini Ebû Said el-Hudri (R.A.) bize rivayet ediyor: «Her şey’in bir temeli vardır Kur’ân’ın temeli Fâtiha’dır. Fatiha’nın da temeli, Bismillahirrahmânirrahîm’dir.

Birtakım illetlerden şikâyetçi olduğunda, belirttiğimiz temele mülâzemet et; bu sayede Allah’ın izniyle şifa bulursun.

Şeyh Ahmed el-Bunî (ya da Bevni) diyor ki: Varlık ağacı Bismillahirrahmânirrahîm’den meydana gelip dal budak salmıştır. Bütün alemler Bismillah ile kâimdir; onunla ayakta duruyor. Bu bakımdan kim Besmele’yi çokça anarsa, Allah diğer âlemlere karşı ona bir heybet verir. Yukarıda ve aşağıdaki alemler onu muhteşem bir şekilde görmeye başlar. Besmele’nin içinde ne gibi esrar bulunduğunu veya ona ne gibi sırlar yerleştirildiğini bilen kimse, Allah’ın izniyle ateşte yanmaz.
Besmele Nedir ? Besmele Sırrı Ve Besmele Özellikleri

BESMELE OKUMANIN ÖZELLİKLERİ

BESMELE SIRRI

CENAB-I HAKK’IN ÜÇ BİN İSMİ

Bil ki Allahü Teâlâ’nın üç bin ismi vardır. Bin ismini sadece meleklere öğretmiştir, başkasına değil. Bin ismini de yalnız peygamberlere öğretmiştir. Üçyüz ismi Tevrat’ta, üçyüz ismi İncil’de, üçyüz ismi Zebur’da, doksan dokuz ismi de Kur’ân-ı Kerim’de mevcuttur. Bir ismini de Cenâb-ı Hak kendine seçip ayırmıştır. Bahsedilen üç bin isminin mânası şu üç isim de toplanmıştır: Bismillahirrahmanirrahîm. Kim bunu öğrenir ve söylerse, Allah’ın bütün isimlerini anmış gibi olur.

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BESMELE NEDİR ? BESMELE SIRRI VE ÖZELLİKLERİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!