ŞEVVAL AYI UTEKA NAMAZI

"Şevval Ayı'nda sekiz rekât namaz kılmanın faziletleri ve bu ibadetin önemi hakkında bilgi bulabileceğiniz bir kaynak. İslam'ın kutsal metinlerinde geçen bu özel ibadet pratiği ile ilgili detaylı bilgiler ve bu namazın ruhani ve dünyevi faydaları hakkında derinlemesine açıklamaları bulabilirsiniz. Ayrıca, bu ibadetin Arapça metni ve Türkçe okunuşu da sunulmaktadır.

featured
UTEKA NAMAZI
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Abdülkadir el-Geylânî (Kuddise Sirruhûnun, senedini zikrederek Enes (Radıyallâhu Anh)dan rivayet ettiği bir hadis-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallellahu Aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

عَنْ أَنَسٍ رَضِيَ الله تَعَالَى عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ تَعَالَى عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «مَنْ صَلَّى فِي شَوَّالٍ ثَمَانِيَ رَكَعَاتٍ لَيْلًا كَانَ أَوْ نَهَارًا، يَقْرَأُ فِي كُلِّ رَكْعَةٍ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ وَخَمْسَ عَشْرَةَ مَرَّةً قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، فَإِذَا فَرِغَ مِنْ صَلَاتِهِ سَبْحَ سَبْعِينَ مَرَّةً، وَصَلَّى عَلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سَبْعِينَ مَرَّةً، وَالَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ نَبِيًّا مَا مِنْ عَبْدٍ يُصَلّي هذهِ الصَّلاةَ إِلَّا أَنْبَعَ اللهُ لَهُ يَتَابِيعَ الْحِكْمَةِ فِي قَلْبِهِ، وَأَنْطَقَ بِهَا لِسَانَهُ وَأَرَاهُ دَاءَ الدُّنْيَا وَدَوَاءَهَا، وَالَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ مَنْ صَلَّى هَذِهِ الصَّلَاةَ كَمَا وُصِفَتْ لَا يَرْفَعُ رَأْسَهُ مِنْ أَخِرِ سَجْدَةٍ حَتَّى يَغْفِرَ الله لَهُ، وَإِنْ مَاتَ مَاتَ شَهِيدًا مَغْفُورًا لَهُ، وَمَا مِنْ عَبْدٍ صَلى هذهِ الصَّلاةَ في السفرِ إِلَّا سَهْلَ اللَّهُ عَلَيْهِ السَّيْرَ وَالذَّهَابَ إِلَى مَوْضِع مُرَادِهِ، وَإِنْ كَانَ مَدْيُونًا قَضَى اللهُ دَيْنَهُ، وَإِنْ كَانَ ذَا حَاجَةٍ قَضَى اللَّهُ حَوَائِجَهُ، وَالَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ مَا مِنْ عَبْدٍ يُصَلِّي هَذِهِ الصَّلَاةَ إِلَّا أَعْطَاهُ اللهُ تَعَالَى بِكُلِّ حَرْفٍ وَبِكُلِّ آيَةٍ مَخْرَفَةً فِي الْجَنَّةِ» قِيلَ: «وَمَا الْمَخْرَفَةُ يَا رَسُولَ اللهِ»، قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: بَسَاتِينُ فِي الْجَنَّةِ يَسِيرُ الرَّاكِبُ فِي ظِلِّ شَجَرَةٍ مِنْ أَشْجَارِهَا مِائَةَ سَنَةٍ ثُمَّ لَا يَقْطَعُهَا ..

Her kim Şevval (ayı) içerisinde gece veya gündüz olsun (farketmez), sekiz rekât kılar, her bir rekât içerisinde Fâtihatü’l-Kitâb, sonra on beş kere ‘Gul hüvellahü ehad’ (İhlas Sûresi) okur, namazını bitirdiğinde ise yetmiş kere (‘Sübhanellah’ diyerek) tesbih eder, yetmiş kere de Nebî (Sallellahu Aleyhi ve sellem)e salevât okursa; beni hak (dîn) ile Nebî olarak gönderen Zât’a yemin ederim ki; herhangi bir kul bu namazı kılarsa mutlaka Allâh-u Teʻâlâ o kişi için kalbinde hikmet pınarları fışkırtır ve dilini hikmetle konuşturur (da artık o kişi ledünni ilimlerden hissedâr olur ve çok hikmetli sözler konuşmaya başlar). Ayrıca Allâh-u Teâlâ ona dünyanın derdini ve devâsını gösterir (de artık o karşılaştığı her müşkilden kurtuluş yoluna kolayca ulaşır). Beni hak (dîn) ile gönderen Zât’a kasem ederim ki; kim bu namazı tarif edildiği gibi kılarsa o kişi başını son secdeden kaldırmadan (önce) Allâh-u Teʻâlâ onun için (günahlarını) bağışlamada bulunur. Eğer (bu namazı kıldığı Şevval ayından bir dahaki Şevval ayına kadarki zaman zarfında) ölecek olursa kendisi için (günahları hakkında) bağışlanma yapılmış bir şehîd olarak ölür. (sözler konuşmaya başlar). Ayrıca Allâh-u Teâlâ ona dünyanın derdini ve devâsını gösterir (de artık o karşılaştığı her müşkilden kurtuluş yoluna kolayca ulaşır). Beni hak (dîn) ile gönderen Zât’a kasem ederim ki; kim bu namazı târif edildiği gibi kılarsa o kişi başını son secdeden kaldırmadan (önce) Allâh-u Teʻâlâ onun için (günahlarını) bağışlamada bulunur. Eğer (bu namazı kıldığı Şevval ayından bir dahaki Şevval ayına kadarki zaman zarfında) ölecek olursa kendisi için (günahları hakkında) bağışlanma yapılmış bir şehîd olarak ölür. Herhangi bir kul bu namazı seferdeyken (yolculukta) kılarsa Allâh-u Teʻâlâ mutla- ka ona istediği yere gidip gelmeyi kolay eder. Bu kulun borcu varsa Allâh-u Teʻâlâ borcunu ödettirir. Eğer hâcet sahibi ise Allâh-u Teʻâlâ (dan bir isteği varsa Yüce Rabbi) onun dileklerini yerine getirir. Beni hak (dîn) ile gönderen Zât’a yemîn ederim ki, herhangi bir kul bu namazı kılarsa mutlaka Allâh-u Teʻâlâ ona okuduğu her bir harfe ve her bir âyet(-i kerîmey)e mukābil olarak cennette bir mahrefe verir,” Bunun üzerine: “Yâ Rasûlellâh! Mahrefe nedir?” diye sual edilince: “Cennetteki bostanlardır ki, onların ağaçlarından her bir ağacın altında atlı süvari yüz yıl (süratle at koşturarak) gider de sonra onu(n kapladığı alanı gezmeyi) bitiremez.” buyurdu. 1.KAYNAK

ŞEVVAL AYI UTEKA NAMAZI ARAPÇA METNİ

Şevval ayı Uteka Namazı kılınmasında fazilet olan bir namaz olmaktadır.

  1. (‘Abdülkadir el-Geylânî, el-Gunye, 3/283-284: Ahmed ibnü Ebî Bekr el-Hanbeli, ‘Ikdü’d-dürer ve’l-leâlî, 2/558; Bu namazın uzun rivāyeti için bkz: Ebu’l-Hasen ‘Ali el-Kuraşi el-Hekkäri, Fezailü’l-a’mal, Fäs Temkrūt Nåsıriyye Tekkesi Ktp, rakam:2215, vr:127b-1290) ↩︎

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ŞEVVAL AYI UTEKA NAMAZI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!