ÜÇ BEŞ YEDİ KERE İSTİĞFAR

Efendimizin övdüğü ve defaatle yapılmasını söylediği üç kere beş kere ve yedi kere yapılması gereken büyük istiğfar duası ve hikmetleri. Bereketin tek sayılarda olmasının faydaları ve sırrını anlatan büyük bir konu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÜÇ KERE İSTİĞFAR 

Ebu Sa’id el-Hudri (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sal­lallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: 

“Her kim üç kere:  

Estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh

Estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh

‘Kendisinden başka hiçbir ilah bulun­mayan, O Hayy ve Kayyum olan büyük Al­lah ‘tan mağfiret dilerim ve O’na tevbe ede­rim’ derse, onun günahları üstüste birikmiş kumlar adedince de olsa, denizlerin atıkları kadar da olsa, gökteki yıldızlar sayısınca da olsa mağfiret olunur. (İbni Asakir, Ali el-Müttaki, Kenzü’l-ummal, no:2106, 11482) 


BEŞ KERE İSTİĞFAR

Yüce sahabi EbU Sa’id el-Hudri (Radı­yallahu Anh) şöyle demiştir: 


“Her kim beş kere: Estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh

derse, üzerinde denizlerin köpükleri kadar (günahları) da olsa onun için bağışlanır.” (İbni Ebu Şeybe, el-Musannef, no:35069, 7/182, İmam-ı Süyutf, ed ­Dürru ‘l-mensur: 7/111) 


YETMİŞ KERE İSTİGFAR

İstiğfar edilirken yetmiş sayısının önemi Allah-u Te’ala’nın: 

(Habibim! Dilersen) o (münafık ola)nlar i­çin istiğfarda bulun, ya da kendileri için mağfiret talep etme! (Zira onlar hakkında de­ğişecek birşey yoktur.) Sen onlar için yetmiş kere bağışlanma talep etsen de, Allah onları asla bağışlayacak değildir. İşte sana! Bu, onların Allah’ı ve Rasôlü­nü gerçekten inkar etmiş olmaları sebebiy­ledir. Zaten Allah (iman etmek istemeyen ve kafirlikte sınır tanımayan) o fasıklar toplumu­na ( doğru yolu gösterse de, inanma yolunda tercih kullanmadıkları sürece onlara) hidayet vermez! (Tevbe Suresi:80) kavl-i şerifinin beyanın­dan anlaşılmaktadır.  

Rivayete göre; münafıkların reisi olan Ab­dullah ibni Übeyy’in oğlu Abdullah samimi Müslümanlardandı. 
Babası hastalanınca Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)den onun için istiğfarda bulunma­sını istedi. Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de onun bu isteğini yerine getirince bu ayet-i kerime nazil olarak onlar için yetmiş kere de is­tiğfar etse Allah-o Te’ala’nın onun gibi müna­fıklan affetmeyeceğini bildirdi. 
Bu sefer Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sel­lem) onun için yetmişten daha fazla istiğfar et­meyi düşününce: 


“Sen onlar için istiğfar etmişsin yahut mağfiret talebinde bulunmamışsın, onlara göre eşittir, Allah onları asla bağışlayacak değildir!” (Münafikun Suresi:6’dan) ayet-i kerimesi inerek bu sayıdan, tahdit değil, teksir (sınırlama değil, çokluk bildirimi) kastedildiğini açıklamış oldu. 

Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
 

Şüphesiz ki ben günde yetmiş kereAllah’a istiğfar ediyorum.” (Tirmizi, no:3259, 5/383, Ali el-Müttakf, Kenzü’l-ummal, no:2077, 1/477)

Enes ibni Malik (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: 

Muhakkak ki ben günde yetmiş kere tevbe ediyorum.” (Nesai, es-Sünenü’l-kübra, no:10-266, 6/114, Ali el-Müttakf, Kenzü ‘l-ummal, no:2078, 1/477)

Enes ibni Malik (Radıyallahu Anh) şöyle anatmıştır: Bir kere biz Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile birlikte bir seyahatte bulunuyorken:

Allah’a istiğfar edin” buyurdu. Biz de istiğfar ettik. Sonra: “Onu yetmiş kereye ta­mamlayın” buyurdu. Biz de onu tamamladık. O zaman: “Hangi erkek veya kadın kul bir günde Allah-u Tebareke ve Te’ala’ya yetmiş kere istiğfar ederse, mutlaka Allah-u teala o kişi için yedi yüz günah bağışlar” buyurdu.

Enes ibni Malik (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadıs-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Kim yetmiş kere istiğfar ederse Allah­ ” Te’ala onun için yedi yüz günahı : bagışlar. Bir kasteden günde ise yedi yüz muhakkak günahtan husrana ugramıştır ve helak olmuştur.
(Deylemi, Müsnedü ‘/­Firdevs, no:5891, 3/6) 

Aişe (Radıyallahu Anha)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
Her kim günde yetmiş kere istiğfar ederse, yalancılardan yazılmaz. Bir geced yetmiş kere istiğfar eden de gafillerden yazılmaz.” (İbnü’s-Sünnf, no:366, 1/324, Ali el-Müttaki Kenzü’l-ummal, no:2066, 1/475) 


YÜZ KERE İSTİĞFAR

Eğarr el-Müzeni (Radıyallahu Anh)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: 

Rabbinizden mağfiret talep edin. Şüp­hesiz ki ben bir günde Allah’tan yüz kere mağfiret talep ediyorum.” (Müslim, Zikir:12, na: ‘102, 4/2075, Kenzü ‘l-ummal:2076, 1/477 ) 
Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gibi geçmişi geleceği bağışlanmış bir zatın bile gün­lıik yüz istiğfar virdi bulunduğu düşünülürse, ya hizim gibilerin ne kadar istiğfar etmesi gerekir. 
Ebu Musa (Radıyallahu Anh)dan rivayet edi­len bir hadis-i şerifte Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)  şöyle buyurmuştur: 

Hiçbir sabaha çıkmadım ki onda Al­lah’ a yüz kere istiğfar etmiş olmayayım.” 

İmam-ı Mekhul (Rahimehullah) Ebu Hurey­re (Radıyallahu Anh)ın:

“Ben Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) den daha çok istiğfar eden birini görmedim buyurduğunu rivayet etmiş, kendisi de: “Ben d Ebu Hureyre (Radıyallıihu Anh)dan daha çok istiğfar eden birini görmedim” demiştir. 
Ebu Nu’aym (Rahimehullah) “Hılyetü’l-Evliya” isimli eserinde: Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh)ın her gün o iki bin kere istiğfar ettiğini rivayet etmiştir. Rabah el-Kaysi (Radıyallahu Anh) şöyle demiştir: 

Benim kırk küsur günahım vardır gerçekten onlardan her bir günah için yü bin kere Allah’a istiğfar etmişimdir.” (Abdü ·ı Hayy el-Kettıinf, es-Sirru ‘/-Hakki el-İmtinıinf, sh: 132, Ahmed Ferid el-Mezfdi tahkikiyle) 

KAYNAK:

Cübbeli Ahmet Hoca / İstiğfar risalesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÜÇ BEŞ YEDİ KERE İSTİĞFAR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!