Aceleyle veya Unutkanlıkla Yapılacak Yanlışların Telafisi İçin Her Gün Okunacak Dua

Kişi, gün içinde ace­leyle veya unutarak yapacağı yanlışları telafi et­mek ve Allah-u Teala'nın takdirine karşı gel­mesine sebebiyet verecek isteklerden korunmak için her sabah şu duayı okumalıdır. 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cübbeli Ahmet Hocanın el-İHTİYATAT İsimli kitabının Yirmi birinci ihtiyat; kişi, gün içinde ace­leyle veya unutarak yapacağı yanlışları telafi et­mek ve Allah-u Te’ala’nın takdirine karşı gel­mesine sebebiyet verecek isteklerden korunmak için her sabah şu duayı okumalıdır. 

Aceleyle veya Unutkanlıkla Yapılacak Yanlışların Telafisi İçin Her Gün Okunacak Dua

unutkanlık duası

“Ey Allah! Bugün irade edeceğim ve düşü­neceğim şeylerden aceleyle veya unutarak ne­ler istimal edecek isem ben onlardan her birinin önünde (Sana): ‘Ey Allah! Beni kazana (hak­kımdaki hükmüne) razı eyle, kaderinde bana (hayırlar ve) bereketler ihsan eyle. 

Ta ki ben Senin geciktirdiğin şeyin acele ol­masını da, acele verdiğin şeyin gecikmesini de istemeyeyim’ duasını takdim ediyorum. 
(Artık aceleyle veya unutarak yapacağım yanlışlara bu duam sayesinde mani olmanı ve beni mazur tutmanı niyaz ediyorum).”

(Muhammed ibni Ali el-Hakimü ‘t-Tirmizf, Kitabü ‘l-İhtiyitat, no:21, sh:82-83,· Deylemi Müsnedü ‘/-Firdevs, no:6346, 4/111) 


Bize Nasr ibni Yahya’nın, ona da Yahya ibni Sedad ibnü’l-Hadir (Radıyallahu Anhüm)ün anlattığına göre: “Rasûlüllâh (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) sabaha ulaştığında bu kelimeleri söyler­di.”

(Muhammed ibni Ali ibni Hasen el-Hakimü ‘t-Tirmizf, Kitabü ‘l-İhtiyitat, no:21, sh:83) 


(Geçim darlığı çekenler hakkında evden çıkarken bu duanın bir mislini okumak hadfs-i şerifte tavsiye edilmiştir. 

Nitekim Ibni Omer (Radıyallahu Anhüma)dan rivayet edilen bir hadfs-i şerifte Rasûlüllâh (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: 

unutkanlık için dua ve zikir

“Birinize geçim işi zor gelince, evinden çık­tığı zaman şöyle demesine mani olan nedir (ne­den bu duayı okumaz)!: 

unutkanlık duası cübbeli

‘Nefsim, malım ve dinim üzerine (onların muhafazası için) Allah ‘ın adını (okuyorum)! Ey 
Allah! Beni Senin kazana (hükmüne) razı kıl ve hakkımda takdir edilen şeyleri bana mübarek kıl ki, geciktirdiğini acele göndermeni, peşin verdiğini de geciktirmeni istemeyeyim.'”

(İbnü Sünni, Amelü ‘l-yevmi ve l-leyle, no:349, 2/166; Nevevi  el­Ezkar, Kitabu’l ezkar ve ‘d-de’avat li ‘l-urnuri ‘l- ‘arizat: 12, sh: 112; Deylemi, Müsnedü ‘l-Firdevs, no:6346, 4/111) 

TÜRKÇE OKUNUŞU

Allâhümme innî uqaddimu beyne yedey aceletî ve nisyânî fîmâ esta’milu min yevmî fîmâ şi’tü ve fîmâ zekert. Allâhümme ardınî biqadâike ve bârik lî fî qaderike hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahharte ve lâ te’hîra mâ accelt.

Bismillâhi alâ nefsî ve mâlî ve dînî. Allâhümme raddınî biqadâik. Ve bârik lî fîmâ quddira lî hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahharte ve lâ te’hîra mâ accelt.

UNUTKANLIK DUASI CÜBBELİ AHMET HOCA

UNUTKANLIK KONULARI:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Unutkanlıkla Yapılan Hataların Duası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!