Kur’ân-ı Kerîm’i ve Öğrenilen İlimleri Unutmamak İçin Yapılacak Terkip

Her kimi, Kur'ân-ı Kerim'den ve ilmin nevilerinden ezberlediğini, Allâh-u Azze ve Celle'nin ona kavratması mesrür eder şu duayı bal, zaferan (safran) ve yağmur suyu(nun karışımından yapılan bir mürekkep) ile temiz bir kaba ya da cam bir tabağa yazarsan...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEŞHUR OLAN HADIS-İ ŞERİFTE BİLDİREN DOKSAN DOKUZ İSM-İ ŞERİFTEN HARİC OLARAK KUR’AS-I KERİM’DE VE FARKLI HADİS-İ ŞERİFLERDE ZİKREDİLEN YÜZ İSM-İ ŞERIFTEN BİRİNCİ İSM-İ ŞERİF İSM-İ ŞERİFİ 

Bu ism-i Şerif’in mânâsı hakkındaki mâlûmât ve havâssının bir kısmı geçen ayki yazımızda yer almıştı. Bu ay da havâssının geri kalan kısmını arz etmekteyiz: 


1) Kur’ân-ı Kerim’i ve Öğrenilen İlimleri Unutmamak İçin Yapılacak Çok Mühim Bir Terkip

İbni Abbâs (Radıyallahu Anhüma)dan rivâyet edilen bir hadis-i şerifte Rasülüllah Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:

hafızayı güçlendiren zikirler

“Her kimi, Kur’ân-ı Kerim’den ve ilmin nevilerinden ezberlediğini, Allâh-u Azze ve Celle’nin ona kavratması mesrür eder (sevindirir)se, şu duayı bal, zaferan (safran) ve yağmur suyu(nun karışımından yapılan bir mürekkep) ile temiz bir kaba ya da cam bir tabağa yazsın, (üzerine su döküp yazılar suya geçtikten sonra) üç gün oruç tutsun ve aç karnına o sudan içerek iftarı o suyla olsun. 


(Eğer böyle yaparsa) Aziz ve Celil olan Allah dilerse o kişi (ilimden ya da ayet-i kerimelerden ezberlemek istediği) ilimleri hıfzedecektir. Ayrıca bu duâ ile farz namazlardan sonra duâ ederse( bu da daha faydalı olacaktır ki bu duâ şu şekildedir):

hafızayı güçlendiren zikirler

`Ey Allah! Şüphesiz ki ben Senden istiyorum. Zira Sen Kendisinden istekte bulunulan öyle bir Zatsın ki bu zamana kadar Kendisinden istekte bulunulan Senin gibi bir Zat yoktur ve bundan sonra da olmayacaktır. Ben Senden; Rasülün ve Nebin Muhammed (aleyhisselam)ın hürmetine, dostun ve seçilmiş kulun İbrahim (aleyhisselam)’ın bahşına, Seninle (dünyâda iken) konuşma( şerefine nâil ol)an ve Senin sırdaşın olan Müsa (aleyhisselam)’ın  ( kırma ve (Meryem’e bırakmış olduğun ‘Var ol’) kelime(sini)n (tezâhürü ve Senin Zâtın’a ait olan) rühun (yâni hayat verme sıfatından yaratılıp beden kisvesine sokulan) olan İsa aleyhisselamın hakkı hürmetine istiyorum. Yine Senden; İbrahim (aleyhisselam)ın sayfaları, Müsâ (aleyhisselam)ın Tevrat”, Davud aleyhisselam Zebur’u, İsa (aleyhisselam)’ın İnciri ve Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Furkan’ı bahşına istiyorum. Yine

Senden; vahyettiğin her vahiy, yerine getirdiğin her (hak sahibinin) hakkı, kendisine (hacetini) verdiğin her isteyen(in duâsı) hürmetine istiyorum. Ben Senden; nebilerinin kendisi ile Sana dua edip onları kabul ettiğin her ismin hatır”. istiyorum. 
Yine Senden; gizli, saklı, temiz, pak, (günah kirlerinden) arındıran, mübarek, mukaddes (kutsal), Hayy (diri), Kayyüm (mahlûkâtı ayakta tutan), ZülCerali ve ikram olan ismin hürmetine istiyorum. 
Ben Senden; (Arş’ın) bütün direklerini ve Senin (yarattığın şeylerin) bütün esaslarını dolduran o Vâhid (ortağı ve misli bulunmayan), Ehad (tek olan), Samed (kimseye muhtaç olmayan), Ferd (tek olan), Vitr (bir olan) isimlerin hâtırma istiyorum. Yine ben Senden; semavatm üzerine koyduğun ve böylece o göklerin (kendisi ile) ayakta dur-duğu ismin hürmetine istiyorum. Yerler üzerine koyduğun ve böylelikle onların yerleşip karar kıldığı ismin bahşına Senden istiyorum. 

Ben Senden; dağların üzerine koyduğun ve (kendisi sâyesinde) dağların sâbitleştiği ismin hür-metine istiyorum. Gecenin üzerine koyduğun ve böylelikle onun karardığı ismin hâtırma Senden istiyorum. Gündüzün üzerine yaz ettiğin ve böylece onun (aydınlanıp) parladığı ismin hürmetine Senden istiyorum. Kemikler çürümüşken kendisi ile dirilen ismin hâtırma Senden istiyorum. (Yüce peygamberine) hak ile indirilmiş olan kitabın hürmetine ve tastamam nfırun bahşına Senden diliyorum ki bana; Kur’ân-ı Kerim’i ezber ve ilmin çeşitli dallarını bellemeyi nasib edesin, onları kalbimde yerleşti-resin, beni (dünyâda) bıraktığın müddet içerisinde ebedi olarak gece ve gündüz onlarla bedenimi (hayra) kullandırasın. Ey acıyanların en merhametlisi (duâmı kabul eyle)!” (Taberâni, Kitâbu’d-du’â, no:1334, 3/1422) 
 

Kaynak: Lalegül Dergisi Şubat 2017 

Kuranı Unutmamak İçin dua

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kur’ân-ı Kerîm’i ve Öğrenilen İlimleri Unutmamak İçin Yapılacak Terkip

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!