Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli Zikirler

Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli bu Zikirleri Her kim bunu bir kere söylerse Allah-u Te 'ala ona beş haslet yazar; bu kişi Allah' ı çok zikreden­lerden yazılır, bu ( tesbih ve zikirler kendisi için) gece gündüz ( sürekli) zikrinden efdal olur.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fakih Ebu’l-Leys (Rahimehullah)ın,İmam-ı Dahhak (Radıyallahu Anh)a dayanan bir senede ile yap­tığı bir nakilde İbni Abbas (Radıyallahu Anhuma)dan rivayet edildiğine göre; bir kere İsrafil (Aleyhis­selam) Nebi (SallallahuAleyhi ve Sellem)e gelerek şöyle dedi. “Ya Muhammed! 

Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli Zikirler

OKUNUŞU 

Subhanallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Ve lâ havle ve lâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm. Adede mâ alim Allâhu teâlâ ve zinete mâ alimAllâhu teâlâ ve mil emâ alimAllâhu teâlâ.

FAZİLETLİ ZİKİRLER


Allah-u Te’ala‘nın bildikleri sayısınca, Allah-u Te’ala‘nın bildiklerinin ağırlığınca ve Allah-u Te’ala‘nın bildikleri dolusunca Allah’a tesbih olsun. Allah’a hamdolsun. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah herşeyden büyüktür ve O çok yüce ve pek büyük Allah’ ın yardımı olmadan hiçbir güç ve kuvvet yoktur-‘ de. 
Her kim bunu bir kere söylerse Allah-u Te ‘ala ona beş haslet yazar; bu kişi Allah’ ı çok zikreden­lerden yazılır, bu ( tesbih ve zikirler kendisi için) gece gündüz ( sürekli) zikrinden efdal olur, ayrıca kendisi için cennette büyük bir ağaç olur, kuru ağacın yaprakları döküldüğü gibi günahları kendi­sinden dökülür ve Allah-u Te’ala o kişiye nazar (rahmetiyle tecelli) eder. Allah-u Te’ala her kime nazar etmişse artık ona azap etmez:’

(Ebu’l-Leys es-Semerkandi, Tenbihü’l-ğafilirı, no:616, sh:406-407 Abdurrahman ibni Magruf es-Sealibi, en-Nesaih, sh:276) 


Abdurrahman es-Se’alibi (Rahimehullah)ın beyanı vechile; Buharı şarihi büyük veli İbni Ehi Cemre(Rahimehullah), kitabını bir dua ile bitirmiş, o duanın faziletine dair çok büyük müjdeler zik­retmiş ve o zikri kendisine Allah-u Te’ala‘nın bir rüyada talim ettiğini bildirmiştir ki o dua şudur:

Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli Zikirler

Allah-u Te’ala‘nın bildikleri sayısınca, Allah-u Te’ala‘nın bildiklerinin ağırlığınca ve Allah-u Te’ala‘nın bildikleri dolusunca Allah’a tesbih olsun. Allah’a hamdolsun. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah herşeyden büyüktür ve Allah’ ın yardımı olmadan hiçbir güç ve kuvvet yoktur. Yine bu kadar (sayı üzere) Allah’dan mağfıret diliyorum. Allah-u Te’ala Efendimiz Muhammed’e, Ehl-i Beyt’ine ve sahabesine, bütün bu (sayıla)nların her bir zerresinin katlarınca salat-ü selam eylesin. Her bir zerreye mukabil de Allah’dan mağfiret dilerim. Ey Allah! Bu zikrin ve bu salevatın sevabını öncekilerden ve sonrakilerden, göklerin ahalisinden ve yerlerin halkından, dünyanın evvelinden ceza gününe kadar gelecekler içerisinden Allah’a iman etmiş, rasülleri tasdik etmiş ve ceza gününe kadar geleceklerden İslam sıfatıyla kaim olmuş herkese vasıl eyle. 
Ey Allah! Onlardan herbirine, Senin kendisi için razı olduğun, Seni kendisiyle razı edeceği, ken­disini Sana yaklaştıracak ve Kendi katında onu kendisiyle rahata erdireceğin sevaplar nasip eyle. Ya erhamerrahimin! Ey acıyanların merhametlisi! Ey merhametlilerin en çok acıyanı (bu duamı ve hediyemi kabul eyle)! Zira Senin peygamberin Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)in: “Bir kul üç kere ‘Ya erhamerrahimin!’ derse melek ona: ‘Şüphesiz Erhamürrahimin sana yönelmiştir, artık ondan isteyebilirsin’ der:’ buyurduğu varid olmuştur. Ey Allah! Sen bize fazlına ya­kışacak şekilde lutfeyle ve lutfuna layık olacak surette iki cihanın hayırlarını ve ziyade lütuflarını afiyet içerisinde, mihnetsiz ve meşekkatsiz bir şekilde ihsan eyle. Amin. Allah-u Te’ala Efendimiz Muhammed’e, Ehl-i Beyt’ine ve sahabesine, Zat’ının celaline ve celalinin keremine layık olacak şekilde salat-ü selam eylesin.

OKUNUŞU

Sübhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. Ve lâ havle ve lâ quvvete illâ billâh. Adede mâ alime ve zinete mâ alime ve mil emâ alime ve estağfirullâhe misle zâlik. Ve sallallâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve selleme ed-âfe zâlike zerraten zerraten ve alâ külli zerratin estağfirullâh. Ev sılillâhümme sevâbe hâzezzikri ve hâzihissalâti ilâ ehli tevhîdike min sâiri abîdike mimmen âmene billâhi ve saddeqal mürselîne minel müstaqdimîne vel müste’hirîn. Vemen qâme bisıfetil islâmi ilâ yevmiddîni min ehlissemâvâti vel eradîne min evveliddünya ilâ yevmiddîn. Allâhümme sıl küllen minhum bimâ terdâhü lehû ve bimâ türdîhi bihî ve bimâ tüqarribuhû bihî mink. Ve bimâ turîhuhü bihi indeke yâ erhamerrâhimîn. yâ erhamerrâhimîn. yâ erhamerrâhimîn. Feinnehü verade an nebiyyike Muhammedin sallallâhu aleyhi ve selleme enneh. İzâ qâlel abd: ”Yâ erhamerrâhimîn” Selâsen yeqûlu lehül melek: İnne erhamerrâhimîne qad aqbele aleyke fesel. Allâhümme münne aleynâ bihayriddârayni bilâ mihnetin bi fadlike kemâ yelîqu bifadlike vezziyâdeti min fadlike kemâ yelîqu bifadlike fî âfiyetin bilâ mihneh. Ve sallallâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi ve sahbihi ve selleme teslîmen yelîqu bi celâli vechike ve kerami celâlik. 

(Abdurrahmdn ibni Mahluf es-Se’dlibı, en-Nesdih, sh:276-277) 

Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli Zikirler Video

Kaynak: Lalegül Dergisi Şubat 2015

FAZİLETLİ ZİKİR VE DUALAR KONULARI :

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gece Gündüz Zikretmekten Daha Faziletli Zikirler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH Dini Bilgi Teşkilatın Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin