Hâlid-i Bağdâdî Hazretleri’nin Okunmasını Emrettiği Salevât

Şeyh Muhammed Es'ad Sahibzade ve Seyyid İbrahim Fasih (Kuddise Sirruhumâ) da, Halid-i Bağdadi Hazretleri'nin farz namazlardan sonra bu salevat-ı şerifenin okunmasını emrettiğini beyân etmişlerdir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hâlid-i Bağdâdî Hazretleri’nin Okunmasını Emrettiği Salevât

Beş vakit namazdan sonra şu salevât-ı şerifeyi okumak da Nakşi meşâyihnun (Kaddesellâhü Esrârahüm) sünnetlerindendir: 

Hâlid-i Bağdâdî Hazretleri'nin Okunmasını Emrettiği Salevât

Ey Allâh! Malümâtımn sayısınca, kelimelerinin mürekke-bince, Zât’ını razı edecek kadar ve Arş’ının tartısınca, salâtlann en üstünü, en mükemmeli ve en tamamıyla, onun şanının şerefinin ve kemâlinin büyüklüğüne, Senin ondan mana ve onun için sevip razı olduğun (ikram)a yakışır şekilde, Seni ve onu zikredenler zikrettikçe, Senin zikrinden ve onun zikrinden gaflet edenler gaflet ettikçe, sürekli ve ebediyyen, o Nebiyy-i emmi olan kulun ve rasülün Efendimiz Muhammed (SaIlâIlâhu Aleyhi ve Sellem)e, onun aline, mü’minlerin anneleri olan eşlerine, zürriyetine, Ehl-i Beyt’ine ve Sahâbesine, âlemler içinde İbrahim Efendimiz’e ve İbrahim Efendimiz’in Ehli Beyt’ine salât ettiğin gibi salât eyle. Şüphesiz Sen hamdolunmaya layıksın ve ulusun. Ve yine âlemler içinde Ibrahim Efendimiz’e ve İbrahim Efendimiz’in Ehli Beyt’ine bereket yağdırdığın gibi, o Nebiyy-i Ümmi olan kulun ve rasülün Efendimiz Muhammed (SallâIlâhu Aleyhi ve Sellem)e, onun âline, mü’minlerin anneleri olan eşlerine, zürriyetine, Ehl-i Beyt’ine ve Sahâbesine yine böylece (zikredilen sayılar kadar) bereket yağdır. Şüphesiz Sen hamdolunmaya layıksın ve ulusun. Yine böylece (ziyade adet üzere) selam eyle. Aynı böylece de, bütün peygamberler ve rasullere, hepsinin aline, ashabına, tabilerine, göklerin ve yerlerin ehlinden Sana itâat edenlerin hepsine ve onlarla beraber bize de (salât-ü selam eyle). Ey acıyanların en merhametlisi, rahmetinle (kabül eyle)! (Aşık Muhammed el-Hâlidi en-Nakşibendi, Mifiâhu kenzil-Esrâr frt-Tarikatitn-Nakşibendiyye: sh: 19)

Şeyh Muhammed Es’ad Sahibzade ve Seyyid İbrahim Fasih (Kuddise Sirruhumâ) da, Halid-i Bağdadi Hazretleri’nin farz namazlardan sonra bu salevat-ı şerifenin okunmasını emrettiğini beyân etmişlerdir. (el-Füyüzâtü’l-Hâlidiyye: 31; Seyyid İbrahim Fasth, el-Mecdü’t-tâlid, fi menâkıbi’ş-Şeyh Hâlid, sh: 79-80) Rivayete göre, Müzeni ve Abdullah ibni Hakem (Rahimehumellâh), İmam-ı Şâfi`i (Radıyallâhu Anh)ı vefatından sonra rüyada gördüler, ona: “Rabbin sana ne muamele yaptı?” dediler. O: “er-Risâle” isimli kitabımda Rasülüllah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e yaptığım bir salât sebebiyle Rabbim beni bağışladı” dedi. 

OKUNUŞU

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin abdike ve rasûliken-nebiyyil ümmiyyi ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve ezvâcihî ümmehâtil mü’minîn. Ve zürriyyetihî ve ehli beytihî ve sahbihî kemâ salleyte alâ seyyidinâ İbrâhîme ve alâ âli seyyidinâ İbrâhîme fil âlemîne inneke hamîdüm-mecîd. Allâhümme ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin abdike ve rasûliken-nebiyyil ümmiyyi ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve ezvâcihî ümmehâtil mü’minîn. Ve zürriyyetihî ve ehli beytihî ve sahbihî kemâ bârekte alâ seyyidinâ İbrâhîme ve alâ âli seyyidinâ İbrâhîme fil âlemîne inneke hamîdüm-mecîd. Ve kemâ yelîqu bi azîmi şânihî ve şerafihî ve kemâlihî ve rıdâke anhü ve mâ tühibbu ve terdâ lehû dâimen ebedâ. Adede ma’lûmâtike ve midâde kelimâtike ve rıdâ nefsike ve zinete arşike efdale salâtin ve ekmelehâ ve etemmehâ küllemâ zekerake ve zekerahüzzâkirûne ve küllemâ ğafele an zikrike ve zikrihil ğâfilûne ve sellim teslîmen kezâlike ve alâ cemîil enbiyâi vel mürselîn. Ve alâ âlihim ve sahbihim vettâbiîne ve alâ ehli tâatike ecmaîne min ehlissemâvâti ve ehlil eradîne ve aleynâ meahüm birahmetike ya erhamerrâhimîn.

 Cübbeli Ahmet Hoca okuyor:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hâlid-i Bağdâdî Hazretleri’nin Okunmasını Emrettiği Salevât

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!