RAMAZANDA EVDE KILINACAK ÇOK FAZİLETLİ NAFİLE NAMAZLAR

Ramazan'da Teravih Ve Vitir Namazından Sonra Evde Kılınacak Çok Faziletli Nafile Namazlar Ve Vaad Edilen Sevapları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NAFİLE NAMAZLAR

Ramazan-ı Şerifin İlk Gece ve Gün Namazları:

Mestudi (Radıyallahu Anh) şöyle buyurmuştur: Bana ulaşan rivayete göre: “Ramazan ayının ilk gecesinde nafile bir namazda İnna Fetahna Suresini okuyan kişi, o sene (tüm afetlerden) korunur.” (Ebü Abdillah el-Hubeyşi, el-Berake fi fazli’s-sa’yi ve’l-harake, no:856, sh:265, Abdülkadir-i Ceylanı, el-Gunye, 2/14, Abdurrahman es-Safürı, Nüzhetü’l-mecalis, 11146, İsmail Hakkı, Rühu’l-beyan, 9/61, el-Üchürı, Fedailü şehri ramazan, sh:66, Muhammed Hakkı en-Nazilf, Hazfnetü’l-esrar, sh:38)

Rivayet olunduğuna göre: “Ramazan-ı şerifin ilk gününde dört rekat kılar. Her rekatta bir Fatiha ve beş kere Ayetü’l-Kürsi okur. Namazdan sonra da bir kere Ayete’l-Kürsi okur.”
(Muhammed Hakkı en-Nazi/f, Hazınetü’l-esrar, sh:38)

Onuncu Gece ve Onuncu Gün Namazları: Rivayet olunduğuna göre: “Onuncu gece, gecenin ortasında kılacağı iki rekatın her birinde, bir Fatiha, yedi Ayete’l-Kürsi, beşer kere de İhlas ve Muavvizeteyn (Felak-Nas) surelerini okur. Selam vermesinin ardından yedi kere Ayete’l-Kürsi, yedi kere de Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e salevat okur.” (Hazınetü’l-esrar, sh:38)

Rivayet olunduğuna göre: “Onuncu gündeki namaz dört rekatır. Her bir rekatta bir Fatiha, on kere de Kafirun ve İhlas surelerini okur.” (Muhammed Hakkı en-Nazili, Hazinetü’l-esrar, sh:38)


EVDE KILINACAK ÇOK FAZİLETLİ NAFİLE NAMAZLAR VE VAAD EDİLENLER:

1.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 1 kere Kadir, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 10 rekat kılan kişiye kılları adedince sevap verilir ve bir o kadar da günahı silinir.

2.Gece: Her rekatta Fatiha Siiresi’nden sonra 1 kere A’la (Sebbihisme Rabbike’l-A’la), 1 kere Zilzfil (İza zülzileti’l-ardu), 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 4 rekat kılan kişiye bin fakire yemek yedirmiş ve kıyafet giydirmiş kadar sevap verilir.

3.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 5 kere Kevser, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 6 rekat kılan kişi hac yapmış ve Haremeyn-i Şerıfeyn’de (Harem-i Şerıf ve Ravza-i Mutahhara’da) namaz kılmış kadar sevap yazılır.

4.Gece: Her rekatta Fatiha Siiresi’nden sonra 15 kere Kevser, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 2 rekat kılan kişi affolunmuş olarak ahirete intikal eder.

5.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 3 kere A’la (Sebbihisme Rabbike’l-A’la), 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 8 rekat kılan kişi meleklerin istiğfarına nail olur ve kendisine zenginlik kapısı açılır.

6.Gece: Her rekatta Fatiha Siiresi’nden sonra 15 Kafirun, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureler­i okuyarak 2 rekat kılan kişiye cehennemden azad olduğuna dair kudretten beraat yazılır.

7.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 7 kere Kafirı1n, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 6 rekat kılan kişi bin altın sadaka vermiş kadar sevap kazanır.

8.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 12 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 6 rekat kılan kişiye namazda okuduğu her bir harfe karşılık bir senelik sevap yazılır.

9.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 1 kere Ayete’l-Kürsı, 1 kere Kadir, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 8 rekat kılan kişiye ağniya-i şakirın (şükreden zenginler) ve fukara-i sabirın (sabreden fakirler) sevabı verilir.

10.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 1 Kadir, 1 Kafirı1n, 3 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 4 rekat kılan, namazdan sonra da 10 kere istiğfar, 10 kere salat-ü selam, 10 kere de “La havle vela kuvvete illa billah” okuyan kişiye cennette çeşit çeşit köşkler ihsan olunur.

11.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 7 kere Kadir, 11 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 6 rekat kılan, namaz bitince de 75 kere istiğfar edip ardından 75 kere salat-ü selam getiren ve 75 kere de “La havle vela kuvvete illa billah” zikri okuyan kişinin günahları affe­dilir ve bin fakiri doyurmuş kadar sevaba nail olur.

12.Gece: Her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra 11 İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuya­rak 10 rekat kılan kişiye cennette köşkler bina edilir ve mahşere yüzü nurlu gelir.

13.Gece: Her rekatta Fatiha Siiresi’nden sonra 11 İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuya­rak 2 rekat kılan kişi yirmi sene oruç tutma sevabına nail olur ve kıyametin dehşetinden emin olur.

14.Gece: Her rekatta Fatiha Siiresi’nden sonra 7 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 8 rekat kılan kişinin kıldığı namaz kabrinde ona yoldaş olur ve onun yerine Münker-Ne­kir meleklerinin sualine cevap verir.

15.Gece: (30 haziran salıyı, 1 temmuz çarşambaya bağlayan gece): Her rekatta Fatiha Suresi’n­den sonra 1 kere Kafirun, 7 kere İhlas ve 2 kere de Felak ve Nas sureleri okuyarak 6 rekat kılan kişinin üzerinde kul ve hayvan hakkı yoksa bütün günahları affolunarak cennete girişi müyesser

olur. (Eyyub ibni Abdillah, Havassu esmailluhi’l-hüsna, -Fezailü’ş-şühur ve’l-eyyam kitabının devamında- sh:28-31, Süleymaniye Kütüphanesi, Reşid Efendi Kısmı, no:2038)

Ramazan ile İlgili Konular:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
RAMAZANDA EVDE KILINACAK ÇOK FAZİLETLİ NAFİLE NAMAZLAR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!