Erbaini İdrisiyye 4. İsmi Şerif

Bu Erbaini İdrisiyye ism-i şeriflerin tamamına sabah namazından sonra üç kere yahut ikindiden sonra beş kere vird tariki üzere devam eden kişi keşf-i kulüb (kalpleri keşfetme) makamına erişir. Bu ism-i şeriflerin ardından ihtitam ve isticabet dualarım da okur.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

(İDRiS (Aleyhisselam)A ÖĞRETİLEN KIRK İSM-İ ŞERİFİN TAMAMI) 

Muhammed ibni Hatiruddin (KuddiseSirruhu)nun beyanı vechile; “Bu ism-i şeriflerin tamamına sabah namazından sonra üç kere yahut ikindiden sonra beş kere vird tariki üzere devam eden kişi keşf-i kulüb (kalpleri keşfetme) makamına erişir. Bu ism-i şeriflerin ardından ihtitam ve isticabet dualarım da okur.”  Bu ism-i şeriflere her gün bir kere dahi devam eden kişi müdavimlerinden kabul edilerek bereketlerine nail olur. 

Erbaini İdrisiyye 40 İsmi Şerif
İhtitâm ve İsticâbet Duaları

(Şihabüddin es-Sühı·cverdi, Şerhu ‘l-esmai’l-erbdin, Yazma Nüsha, Ayasofya, no:377, Ayasofya, no:3358, verak: 142, Yazma Bağışlar, no:2773, verak:2, Beyazıd Devlet, no: 1256, verak:26, Allame Şeyh Muhammed et ­Tunusı, er-Ravzatü ‘s-sündüsiyye fi ‘l-esmai ‘l-İdrisiyyeti ‘s-Siihreverdiyye, sh:9-10 , Muhammed ibni Hatırüddi’n, el-Cevahiru ‘l-hams, sh:68-70, Nebhani, el-İstiğasetü ‘l-kübra bi esmaillahi ‘l-hüsna. sh:266-268, en-Nazıfi, Ed Dürretü ‘l-harıde şerhu Yakütetü ‘l-feride, sh:4/234-235) 

Erbaini İdrisiyye 4. İsmi Şerif

Erbaini İdrisiyye 4. İsmi Şerif

TÜRKÇE MANASI : “Ey her şeyin Rahmanı ve son derece aczyanı! Ey Rahman!” 

TÜRKÇE OKUNUŞU: Yâ Rahmâne külli şey in ve râhimehû Yâ Rahmân.

1) Bu ism-i şerıf cemalıdir, çünkü rahmet kalpte bulunup lütuf ve ihsanı iktiza eden bir hassasiyet demektir. Bu mana Allah-u Te’ala hakkında muhalse de O’nun hakkında “Acımanın neticesi olan iyilikte bulunma” manası kastedilir. 
Bu ism-i şerıf ve bir önceki üçüncü «Esma-i İlahiye Zati » ism-i şerifi zikir olarak, ismi Abdurrahman olan kimselere çok münasip düşer. Ayrıca geçen üçüncü ism-i şerıf ismi Abdullah olanlara da zikir olarak çok münasiptir. Meşayıh-i kiramdan böylece telakkı edilmiştir. Bu ve bir önceki ism-i şerifler Nuh (Aleyhisselam)a indirilmiş, o da bunlar vesılesiyle kavmine karşı yardıma mazhar olmuştur. Gemi Cudı Dağı ‘na bu ism-i şerıflerle yerleşmiştir. Bundan daha fazlası açıklanamaz, zıra (mahrem olmayan kişilere sırlar beyan edilemez) duvarların bile kulakları vardır, artık kavrayan kulaklar bu ism-i şer’ıfleri kavramalıdır.

2) Ahlakı kötü olan bir kimse için bu ism-i şerif misk, safran ve gül suyundan oluşan bir mürekkeple beyaz bir ipek parçasına yazılıp o kişinin uyuduğu yastığın iç kısmına dikilirse Allah-u Te’ala o kişinin kötü ahlakını güzel ahlaka çevirir, o kimse halım selım biri olur ve nefsi rahata kavuşur. 
3) Bıı ism-i şerifi çok zikreden Allah katında mertebe sahibi, insanlar nezdinde sıddık, melekler katında tevbesi makbul, cinler nezdinde de reis olur. 
4) Bu ism-i şerıfi demir bir iğneyle kurşun bir levhaya yazıp mamur bir evin içerisine (ayak basılmayacak bir yere) gömen kişinin o evinden AIHih-u Te’aHi belaları uzak tutar ve o ev güvenilir bir mesken olur. 
5) Bu ism-i şerifi sarı bir ipek parçasına yazıp alışveriş dükkanına gömen kişinin müşterisi bol olur ve o dükkan sahibi kar eder. 
6) Sevdiği bir insanın kendisine yönelmesini isteyen kişi bu ism-i şerifi her gün iki bin iki yüz kere olmak üzere, yedi gün okumaya devam eder. 
Yine böylece buğday veya arpa tanelerinden bin tane alıp, her biri üzerine bu ism-i şerfi bir kere okur sonra yeni bir kazanı suyla doldurup, onu ateş üzerine koyar ve kısık ateşte su kaynayıncaya kadar bekler. Su az kaynadığında o taneleri içine atar, taneler yumuşadığında onları kazandan çıkarıp, bir havuz veya akan su içerisine bırakır. İşte bunlar yapıldığında iki taraf arasında olabileceği kadar muhabbet hasıl olur. 

7) Kibirli, kendini beğenmiş, insanlara eziyet eden ve kimsenin lafını dinlemeyen bir kişinin kötü ahlakının değişmesini isteyen kişi misk ve safran mürekkebiyle bu ism-i şerıfi beyaz bir ipek üzerine yazar, o kişinin ismini de annesinin ismiyle birlikte yazar, sonra da o ipeği o kişinin sakin bulunduğu temiz bir mahalde gömer ya da duvarının içerisine yerleştirebilir, fakat o yerin temiz ve yazanın da abdestli olması şarttır, yoksa tehlikeli olur. 
Anlatılan şartlar üzerine bu muamele kendisi hakkında yapılan kişinin Allah-o Te’ala bütün kötü hasletlerini güzel huylara tebdil eder, artık o kişi de tam bir utanma ve merhamet hasıl olur, kimseye öfkeyle ve şiddetle bakmaya güç bulamaz. 
8) Bu ism-i şerifin duasına her gün ve gece (yirmi dört saat zarfında) on üç bin kere olmak üzere otuz dokuz gün devam eden kişiye karşı bütün eşya lisanı haliyle konuşmaya başlar. 
Allah-o Te’ala bu kişiyi sırlara vakıfkılar, biiznillahi Te’ala kendisinde ince idrak ve anlayış kabiliyeti hasıl olur. Bu duayı yapan kişi birine kahır nazarıyla baksa o kişi helak olur, rahmet ve şefkat nazarıyla baksa o kişi muratlarına nail olur. Kör, abraş, cüzamlı ve felçli kimselere bakacak olsa onlar da kendisinin nazarıyla iyileşirler. Bu kişiye İsa (Aleyhisselôm)ın tasarrufları nasıp olur. 
9) Bir kişinin kendisine iltifatını celbetmek isteyen kişi üç gün oruç tutup bu ismi her gün beş yüz kere okur. Sonra dördüncü gün akan bir suya gidip, orada güzelce gusleder, sonra abdest şükür namazı kılar daha sonra da muhabbetinin ziyadeleşmesini istediği kişinin iltifatı artsın diye iki rekat hacet namazı kılar ve bu iki rekatın her birinde Fatiha’dan sonra üç kere İhlas Süresi okur. 
Selam verdikten sonra bu ism-i şerıfi üçyüz yetmiş kere okur, işte o zaman bikudreti’llahi Te’ala muhip mahbuba, mahbüb da muhibbe dönüşür. 
10) Bu ism-i şerifi çokça okuyan kişiden kalp kasaveti (katılığı) kaybolur, artık o, acınan ve kendisine itaat edilen bir kimse olur. 
11) Bu ism-i şerfi bir cam üzerine yazıp ondan su içen kişiden hararetli sıtma hastalığı zail olur. 

12) Cuma gününün ilk saatinde bu ism-i şerıfi avucuna yazıp kendisine bir hal
galip gel inceye kadar çokça zikreden kişiyi gören herkes sevmeye başlar.

Erbaini İdrisiyye İlgili Konuları:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erbaini İdrisiyye 4. İsmi Şerif

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!