GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilki; gezegenlerden bazıları erkek, bazıları dişi ve bazıları da mümtezic (Bitişik) tir.

    Zühal, Merih, müşteri, şems ve Zühre gezegenleri erkektir. Kamer gezegeni dişidir. Utarid gezegeni ise mümtezictir. Erkek ile erkek, dişi ile dişi olur. Kamer gezegeni geceleri dişi olup, gündüzleri ise erkektir.

    Zühal gezegeninin tabiatı son derece kuru soğuk olup, anasırı toprak, cinsiyeti dişi ve gündüz diye itibar olunur. Bu gezegen göğün celladı olup, yedinci kat gökte doğar. Nahıs ( Kötü ) olup, en büyük uğursuzdur.

     Müşteri gezegeninin tabiatı nemli sıcak olup, anasırı ateş, cinsiyeti erkek ve gündüz diye itibar olunur. Bu gezegen göğün kadısı olup, altıncı kat gökte doğar. Said ( iyi )olup, en büyük uğurlu gezegendir.

     Merih gezegeninin tabiatı aşırı derecede kuru sıcak olup, anasırı ateş, cinsiyeti erkek ve gece diye itibar olunur. Bu gezegen göğün beyi olup, beşinci kat gökte doğar. Nahıs olup en küçük uğursuz gezegendir.

    Şems gezegeninin tabiatı kuru sıcak olup, anasırı ateş, cinsiyeti erkek ve gündüz diye itibar olunur. Şems gezegeni göğün sultanı olup, dördüncü kat gökte doğar. Said olup, en büyük nurlu gezegendir.

    Zühre gezegeninin tabiatı kuru soğuk olup, anasırı toprak, cinsiyeti dişi ve gece diye itibar olunur. Zühre gezegeni göğün dansözü olup, üçüncü kat gökte doğar. Said olup en küçük uğurlu gezegendir.

    Utarid gezegeninin tabiatı kuru soğuktur. Cinsiyeti dişi ve gündüz diye itibar olunur. Bu gezegen göğün katibi olup, ikinci kat gökte doğar. Mümtezic (birleşik)) olup, dört unsurda mevcuttur. Utarid gezegeni iyi ile iyi, kötü ilede kötü olur.

    Kamer gezegeninin tabiatı nemli soğuk olup, anasırı su, cinsiyeti dişi ve gece diye itibar olunur. Bu gezegen göğün tabibi olup, birinci kat gökte doğar. Said olup, en küçük nurlu gezegendir.

    Yedi gezegenin buhurları şunlardır;

    Zühal  gezegeninin  buhuru Meyatü saile ve laden.

    Müşteri gezegeninin buhuru Kafur udu (Çöpü, dalı)

    Merih gezegeninin buhuru Kust ve mahleb kabuğu

    Şems gezegeninin buhuru Senderus

    Zühre gezegeninin buhuru Mastaki dir.

    Utarid gezegeninin  buhuru  Muklil ezrak ve amber

    Kamer gezegeninin buhuru Lübani zeker dir.

    Ey Talip! Bilki; Felekler oniki (12) ye bölünmüştür. Bunlardan her biri bir burca mensuptur. Her burc yedi gezegenden birine tesadüf eder. Şunuda iyi bilki; Dedenin ve Babanın oturduğu yer haricindeki her yere oturabilirsin. Sen! Allah Teala’nın zikrinden gafil olma. Çünkü o hayrın esasıdır.

    Bilki! Allah Teala yedi tane gök yarattı. Bununla birlikte yedi yer, yedi deniz, yedi gezegen ve yedi gün yarattı. Bunlara mutasarrıf olan meleklerin adedi de yedidir. Bunlar her bir gezegenin kıyamet gününe kadar huddamlarıdır. Eğer, ruhani meleklerden herhangi birini getirtmek istersen, getireceğin meleğin gezegenini, gününü, saatini ve buhurunu bilmen gerekir. Ulvi ve süfli meleklerin gününü, isimlerini, bunlara ait olan harflerini, hangi burçtan doğduğunu ve benzeri gibi şeyleri öğrenmek için Pazar gününden başlarsın. Çünkü haftanın ilk günü Pazar günüdür.

    Pazar günü: Bu günün süfli meleği Müzhib’tir. Künyesi Ebu Abdullah Saidül Müzhib’tir. Ulvi meleği ise Rukyail’dir. Bu güne ait olan harf Fe harfidir.Esması ise Ferdün ismi şerifidir. Gezegeni Şems, burcu Aslan, madeni ise Altın olup, buhuruda Senderus’tur.

    Pazartesi günü: Bu günün süfli meleği Mürre’dir. Künyesi Ebun nuril ibnil Haris’tir. Ulvi meleği Cebrail’dir. Bu güne ait olan harf Cim harfidir. Esması Cebbar ismi şerifidir. Gezegeni Kamer, burcu Seretan, madeni Gümüş olup, buhuruda Lübani zeker’dir.

    Salı günü: Bu günün süfli meleği Ahmer’dır. Künyesi Ebu Muhriz el Ahmer’dır. Ulvi meleği ise Semsemail’dir. Bu güne ait olan harf şın harfidir. Esması ise Şekür ismi şerifidir. Gezegeni Merih, burcu Akrep,madeni Demir olup, buhuru ise Kust (Topalak) ve Mahleb kabuğudur.

    Çarşamba günü: Bu günün süfli meleği Bürkan olup, künyesi Ebul Acaib’tir. Ulvi meleği ise Mikail’dir. Bu güne ait olan harf Se harfidir. Esması Sabit ismi şerifidir. Gezegeni Utarid, burcu İkizler, madeni Civa olup, buhuruda Muklil ezrak ve Amber’dir.

    Perşembe günü: Bu günün süfli meleği Şemhureş olup, künyesi Kadıl Cin ibni Velid’dir. Ulvi meleği Sarfeyail’dir. Bu güne ait olan harf Zı harfidir. Esması Zahir ismi şerifidir. Gezegeni Müşteri, burcu Yay, madeni Kalay olup, buhuruda Kafur udu (çöpü, dalı)

    Cuma günü: Bu günün süfli meleği Ebyad olup, künyesi Ebul Hasan Zevbaa’dır. Ulvi meleği ise Anyail’dir. Bu güne ait olan harf Hı harfidir. Esması ise Habir ismi şerifidir. Gezegeni Zühre, burcu Boğa, madeni Bakır olup, buhuruda Mastaki’dir.

    Cumartesi günü: Bu günün süfli meleği Meymun olup, künyesi Eba Nuh’tur. Ulvi meleği ise Kesfeyail’dir. Bu güne ait olan harf Ze harfidir. Esmasıda Zekiyyü ismi şerifidir. Gezegeni Zühal, burcu Kova, madeni Kurşun olup, buhuruda Meyatü saile ve Laden’dir.

    Aşağıdaki cetvel yedi günün, yedi gezegenin, ulvi ve süfli meleklerin, madenlerin, esmaların ve harflerin günlere göre tarifidir. Talibe kolaylık olması için hepsini bu cetvelde topladım.

    Bahsi konu olan Cetvel budur:

cetvel yedi günün, yedi gezegenin, ulvi ve süfli meleklerin, madenlerin, esmaların ve harflerin günlere gösteren cetvel

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!