NURANİ VE ZÜLMANİ HARFLER

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yirmisekiz (28) harfin ondördü (14) nurani ve ondördü (14) ise zülmani olarak ikiye ayrılmıştır.


Nurani harfler bunlardır:

ا  ح  ر  س  ص  ط  ع  ق  ك  ل  م  ن  هـ  ى

Zülmani harflerde bunlardır:

ب  ت  ث  ج  خ  د  ذ  ز  ش  ض  ظ  غ  ف  و

ANASIRI ERBAA VE TABİATLARI

      Anasırı Erbaa (Dört unsur) Ateş, Toprak, Hava ve Sudur. Bunların her birisininde tabiatları vardır.

      Ateşin tabiatı kuru sıcaktır. Toprağın tabiatı kuru soğuktur. Havanın tabiatı nemli sıcaktır. Suyun tabiatı ise nemli soğuktur. Sıcak soğuk ile, kuru rutubet ile mu’tedil (orta halli) olur.

      Talibin anasırı ateş, matlubun anasırı toprak olsa, ateşin harareti toprağın soğukluğu ile orta halli olur. İki derece kuruluk kalır ve birbirleriyle uyum sağlayamazlar.

      Talibin anasırı ateş, matlubun anasırı hava olsa, ateşin kuruluğu havanın rutubeti ile mu’tedil (orta halli) olur. İki derece ateş kalır ve birbirleri ile uyum sağlarlar.

      Talibin anasırı ateş, matlubun anasırı su olsa, ateşin sıcaklığı suyun soğukluğu ile orta halli olur. Yine ateşin kuruluğu suyun rutubeti ile orta halli olur ve birbirleriyle uyum sağlarlar.

      Talibin anasırı toprak, matlubun anasırı ateş olsa, toprağın soğuk olmasıyla ateşin sıcaklığı orta halli olur. İki derece kuruluk kaldığı için hiçbir zaman uyum sağlayamazlar.

      Talibin anasırı toprak, matlubun anasırı hava olsa, toprağın soğuk olması, havanın sıcaklığı ile mu’tedil olur. Yine toprağın kuruluğu havanın sıcaklığı ile mu’tedil olur. Yine toprağın kuruluğu havanın rutubeti ile orta halli olup uyum sağlarlar.

      Talibin anasırı toprak, matlubun anasırı su olsa, toprağın kuruluğu Suyun rutubeti ile orta halli olur. İki derece soğukluk kaldığı için hiçbir zaman uyum sağlayamazlar.

     Talibin anasırı hava matlubun  anasırı ateş olsa, havanın rutubeti ateşin harareti ile orta halli olur. İki derece ateş kaldığı için uyuşurlar.

      Talibin anasırı hava, matlubun anasırı toprak olsa, havanın harareti toprağın soğukluğu ile orta halli olur. Yine havanın rutubeti toprağın kuruluğu ile orta halli olup, uyum sağlarlar.

      Talibin anasırı hava, matlubunki su olsa, havanın harareti suyun rutubeti ile orta halli olur. İki derece rutubet kaldığı için uyuşurlar.

    Talibin anasırı su, matlubun anasırı ateş olsa, suyun soğukluğu ile ateşin harareti orta halli olur. Yine suyun rutubeti ateşin kuruluğu ile orta halli olup, birbirlerine uyum sağlarlar.

      Talibin anasırı su, matlubun anasırı toprak olsa, suyun rutubeti toprağın kuruluğu ile orta halli olur. İki derece soğukluk kaldığı için birbirleriyle uyum sağlayamazlar.

      Talibin anasırı su, matlubun anasırı hava olsa, suyun soğukluğu havanın harareti ile orta halli olur. İki derece rutubet kaldığından dolayı birbirleriyle uyum sağlarlar.

      Talib ile matlubun tabiatları hararet veya rutubet üzerine olsalar birbirlerine uyum sağlarlar. Ateş ile ateş, toprak ile toprak, hava ile hava su ile su her zaman birbirlerine uyumludur.
 

ANASIRIN BİRBİRİNE DOST VE DÜŞMANLIĞI

      Ateş hava ile dost, su ile düşmandır. Toprak su ile dost, hava ile düşmandır. Hava ateş ile dost, toprak ile düşmandır. Su toprak ile dost, ateş ile düşmandır

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NURANİ VE ZÜLMANİ HARFLER

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!