SİHRİN ÇEŞİTLERİ

Sihrin çeşitleri, sihir yapmak ne demek ve yapılmaması gerekenler: Yıldızların insanlar üzerinde hiçbir tesiri yoktur. İbni Abbas (r.a.)'dan, Hz. Peygamber (s.a.v.)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1- Gildaniler’in sihridir. Bunlar yıldızlara tapar ve işlerinin vukuunda yıldızların müessir olduğuna itikad ederlerdi. Bedenlerde sihir ile meydana getirmek istedikleri hastalık, ölüm ve delirme gibi arazların yıldızların tesiri ile vücud bulduğuna inanırlardı, ibrahim (a.s.) onların bu batıl inançlarının iptali için gönderilmiştir. Yıldızların insanlar üzerinde hiçbir tesiri yoktur. İbni Abbas (r.a.)’dan, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Yıldızlardan bir dal iktibas eden, (öğrenen), bir nev’i sihir öğrenmiş olur.”

2- Vehim sahiplerinin sihridir. Bazı eşya ve hadiseyi olduğundan başka türlü göstermek ve inananlara bunu vehmettirmekten ibarettir.

3- Şeytanın yardımı ile bazı harikulade haller göstermektir.

4- Göz boyama (illüzyon) denilen sihirdir ki, aslında el çabukluğundan başka bir şey değildir.

5- Geometrik oranların birleşmesinden meydana gelen harikalardır ki, tılsımlar da buna girerler.

6- Yemeklerin ve ilaçların özelliğinden yardım istemek. Bunların havassı inkâr edilemez. Çünkü mıknatısın etkisi gözle görülmektedir.

7- Kalpleri bağlamaktır: Dalkavuk ve sahtekâr olan, kendisinde olmayan bir takım halleri kendisinde varmış gibi gösteren büyücüler piyasada yaygındır. Kalpleri nasıl büyülüyor? Saf, zayıf akıllı insanları kendilerine nasıl musahhar ediyorlar? Kendisinin ilim ve hikmet sahibi salih bir insan olduğunu, hatta ismi azam-ı bildiğini, dualarının kabul olduğunu, levh,i mahfuzu okuduğunu ve insanların hallerini keşif ettiğini, kendisine itiraz edeni isterse bir bakışla taş gibi edeceğini söyleyerek ve hatta cinlerin kendi emrinde olduğunu, cinlere bazı yapılması zor olan işleri yaptırdığını, bazen işaret ve bazen açıktan kendisinin veli olduğunu veya ilerde veli olacağını söyleyerek saf ve kabiliyeti az olan kişileri kendisine musaharederek dolandırıcılık yapar ki, dolandırıcılık ve sihrin ekserisi bununla alakalıdır.

8- Kovuculuk ve gizli şekilde aldatmaktır. Bu da insanlar arasında çok yaygındır. Müminlerin kalplerini ayırmak ve birbirine düşürmek şeklinde olur ki, bu da ittifakla haramdır.

Sihrin tesiri kafi midir diye sorulacak olursa, bilinmelidir ki; kafi değildir. Yani sihir erbabı, dilediği şeyi yapamaz. Bir kimse “sihirbaz sihir ile istediği şeyi yapar, sihri muhakkak tesir eder” derse, kâfir olur. “Sihir, Allah (c.c.) takdir etmiş ise tesir edebilir” demelidir. Çoğu zaman sihirbazın sihiri ya tesir etmez ya da arzusunun hilafına tesir eder.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SİHRİN ÇEŞİTLERİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!