Besmele-i Şerîf’in Faziletleri – Besmele-ı Şerîf’in Havassı

Mücerrebat'tan Meşayıh-ı Kiram Tarafından Tecrübe Edilmiş Bazı Havass-ı 'azam besmele-ı Şerif Hakkında Birkaç evliyaullahın nakilleriyle Havası Şerifi Şeyh Ahmed ed-Dırebi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MÜCERREBAT’TAN MEŞAYIH-I KiRAM TARAFINDAN TECRUBE EDiLMiŞ BAZI HAVASS-I ‘IZAM

BESMELE-İ ŞERiF

1) Her kim aşağıda yazılı olan besmele duasını yüz on sekiz kere okuyup (kırmızı işaretli kelimenin yerinde isteğini zikrederek), dua ederse isteği ne olursa olsun duası kabul olur:

Besmele-ı Şerif Havassı

2) Allame el-Hatib (Rahimehullah)ın besmele üzerine yazmış olduğu mukaddime­sinde zikretmiş oldukları da besmelenin faziletine delalet eder ki, o şöyle buyurmuştur:

“Rivayete göre; Adem (Aleyhisselam)a ilk nazil olan ‘Bismillahirahmanirrahım’ oldu. Bunun üzerine Adem (Aleyhisselam) onu çok zikretmeye başladı ve Allah-u Te’ala tev­besini kabul edip, günahlarını bağışladı.

Besmele-i şerif sonra kaldırıldı ve Nuh (Aleyhisselam) zamanında yeniden indirildi, o da gemideyken bunu okudu ve bunun üzerine gemisi Cudi Dağı üzerine oturdu. Daha sonra Besmele-i şerif kaldırıldı ve İbrahim (Aleyhisselama indirildi. O, mancınığın kefe­sindeyken bunu okudu ve ateş İbrahim (Aleyhisselam)için bir serinlik ve mükemmel bir esenlik oldu.

Sonra kaldırıldı ve Musa (Aleyhisselam)a indirildi. Musa (Aleyhisselam)da Besmele-i şe­rifle Firavun’u ve ordusunu mahvetti ve Besmele-i şerifin bereketine deniz kendisi için yarıldı. Sonra kaldırıldı, daha sonra Süleyman (Aleyhisselam)a indirildi.

Allah-u Te’ala Besmele-i şerifin bereketiyle cinleri, insanları ve kuşları ona itaatkar kıldı. Kendisi hangi şeye Besmele-i şerifi okursa illa Allah-u Te’ala o anda o şeyi ken­disine itaatkar kıldı.

Sonra kaldırıldı ve İsa (Aleyhisselam)zamanında yeniden indirildi. Kendisi Besmele-i şerifin bereketiyle anadan doğma körleri ve alaca hastalarını iyileştirdi ve hatta ölüleri diriltti. Sonra kaldırıldı ve Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)e indirildi ve bu Efendi­miz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) için büyük bir fetih oldu.

Allah-u Te’ala yemin etti ki; “Hangi bir mümin bir işinde bunu okursa illa ki o işinde bereket kılınır, Ümmet-i Muhammed’den her kim bunu okuyup da bir istekte bulunursa o isteği ne olursa olsun muhakkak ki kabul olur.”o isteği ne olursa olsun muhakkak ki kabul olur.”

3) Her kim uyumadan önce Besmele-i şerifi yirmi bir kere zikrederse Allah-u Te’ala o gecede kendisini şeytandan, hırsızın şerrinden, anı ölümden ve her türlü beladan mu­haf aza eder.

4) Her kim bir zalimin yüzüne karşı Besmele-i şerifi elli kere okursa Allah-u Te’ala muhakkak onu zelil eder.

5) Besmele-i şerif hangi bir ağrısızı üzerine her gün yüzer kere okunmak üzere üç gün okunursa muhakkak ki Allah-u Te’ala o ağrıyı izale eder (giderir).

6) Her kim Besmele-i şerifi içinde su olan bir kaba yedi yüz seksen altı kere oku­yup, bu suyu kendisini sevmesini istediği kişiye içirirse, muhakkak o kişi onu şiddetli bir sevgiyle sevmeye başlar. 

7) Her kim Besmele-i şerifi içinde su olan bir kaba yedi yüz seksen altı kere okur da anlayışı ve zekası kıt olan kişi yedi gün boyunca güneş doğarken bu sudan içerse zekası kuvvetlenir ve her işittiği şeyi ezberlemeye başlar.

KAYNAK: (Şeyh Ahmed ed-Dırebi, elmücerrebat, sh:5-6) 

BESMELE-İ ŞERiF HAVAS

1) İsteklerinin hasıl olmasını isteyen ve hakimin huzuruna çıkacak olan kimse perşembe günü oruç tutar ve iftarını kuru üzümle veya hurmayla açar, akşam namazını kılıp ardından yüz yirmi bir kere besmele-i şerif okur. Sonra yatsı namazını kılıp uykusu gelinceye kadar besmele-i şerif tilavet ederek uyuyup cuma günü sabah namazından sonra yine yüz yirmi bir kere besmele-i şerif okur, bundan sonra da besmele-i şerifi harfleri ayrı ayrı olarak yani:

şeklinde veya bitişik olarak:

ب س م ا ل ل ه ا ل ر ح م ن ا ل ر ح ي م

şeklinde yazıp üzerinde taşır.
Kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah-u Te’ala ‘ya yemin olsun ki hangi bir kadın veya erkek bunu yaparsa insanların nazarında ayın on dördü gibi parlak yüzlü ve nurlu olur, heybetli, kıymetli ve itaat olunan biri olur.
Onu görenler onu sever ve ister-istemez ona meylederler, Allah-u Te’ala onun sevgisini mahlukatın kalplerine yerleştirir.

Besmele-ı Şerif Havas :

بسم الله الرحمن الرحیم

1) Çocukları yaşamayan kimse besmele-i şerıfi altmış bir kere yazıp üzerinde taşırsa çocukları yaşar inşaallah. Bu böylece tecrübe edilmiş ve doğru bulunmuştur. Allah-u Te’ala her şeye kadirdir.
2) Her kim besmele-i şerıfi bir kağıda yüz bir kere yazıp bir bahçeye gömerse, bu bahçe bereketlenir ve bütün afetlerden korunur.
3) Her kim besmele-i şerifi kurşun bir levha üzerine yazar da balık oltasının kanca­sına takarsa, balıklar toplanıp o oltaya gelirler.
4) Her kim bir kağıda beş yüz kere  ( الرَّحْمَنِ اارَّحِيم ) yazıp, ardından bu kağıda yüzelli defa besmele-i şerıfi okuyup, bu kağıdı üzerinde taşıdığı halde bir sultanın veya zalimin yanına girerse onun şerrinden korunur ve istenmeyen hiçbir şey ona ulaşamaz.
5) Her kim bir kağıda yüz doksan kere (الرَّح۪يمِ ) yazıp, o kağıdı üzerinde taşıyarak harbe girerse hiçbir silah ona işlemez ve hiçbir zarara uğramaz.
6) Her kim bir kağıda yirmi bir kere besmele-i şerifi yazıp, ağrısı olan kimse üzerine asarsa ağrısı zail olur.
7) Naklolunduğuna göre Abdullah ibni Ömer (Radıyallôhu Anhümô) şöyle anlatmıştır: “Her kimin bir isteği varsa çarşamba, perşembe ve cuma günü oruç tutsun.
Cuma günü olduğu zaman yıkanıp camiye gitsin ve (namazdan önce) sadaka olarak bir şey versin. Cuma namazını kıldıktan sonra da şu duayı okusun:

Besmele-ı Şerif Havassı

Bundan sonra da isteğini Allah-u Te’ala’ya arzetsin. Bu duayı ahmaklarınıza (duasını nerede kullanacağını bilmeyenlere) öğretmeyin, sonra birbirine beddua ederler de anında kabul olur.”

KAYNAK: Şeyh Ahmed ed-Dırebi, el-Mücerrabat, sh:6-7

Sıkıntılardan Kurtulmak ilgili konular;

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Besmele-i Şerîf’in Faziletleri – Besmele-ı Şerîf’in Havassı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!