Bazı İsm-i Şeriflerden Derlenen Enmat-ı Şerif 1

Cübbeli Ahmet Hocamızın derlediği İtibar görmekten Korkular ve Düşmanlardan korunmak gibi bir çok zikri barındıran Esma-i Hüsna İçerisinden Seçilmiş Bazı İsm-i Şeriflerden Derlenen Enmat-ı Şerifenin Birincisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enmat-ı Şerif 1

Bu ism-i şeriflerle zikre devam eden kişi:
a) Tevhid ve ihlas sırlarına,
b} İman nurunun ve yakin (görür gibi inanma) halinin artışına,
c) Manevi makamlarda yüksek geçişlere,
d) Kalbinin manen canlanmasına.
e) Nafile ibadetlere karşı ve ruhani sırlara ulaşmaya yönelik azminin artmasına,
f) Rahmani bahşişlere nailiyete,
g) Rabbinden ümidinin ziyadeleşmesine mazhar olur ki dünya ve ahiret saadetinin anahtarları mesabesinde olan bütün bu faziletler bu terkib-i şerifin topluca zikriyle elde edilebilir.
(Maül- ‘Ayneyn. Na’tü ‘l-bidayat ve tavsifü’n-nihayat. sh:621)
Ahmed el-Büni (Kuddise Sirrhu) ve Maü’l-‘Ayneyn (Kuddise Sirruhu) bu terkib-i şerif hakkında şöyle demişlerdir: “Ey bu esma-i hüsna terkiplerini gören kişi! Bize nakledilen bu terkiplerde din ve dünya için sayılamayacak kadar birçok fayda vardır. Sen bu terkipleredevam edersen, umduğuna nail olursun. Okuyanların heveslerini artırmak içinbu konudaki bazı havassı sizler için arz edeceğiz.”

Enmat-ı Şerif

ENMAT-I ŞERİFİN  HAVASSI

ENMAT-I ŞERİFİN  HAVASSI

1) Allah-u Te’ala’nın ism-i şeriflerinden olan:  ism-i şerifleri çok kıymetli zikirlerdir. Bu evrad Allah yolunda nefislerini helak ‘etmiş büyük velilerin zikridir.
2) Bu ism-i şerifleri zikretmek halvette riyazat yapanlara çok münasiptir. Bu ism-i şerifler sayesinde, salik halvet esnasında Allah-u Te’ala ile ünsiyet kurup manevi alem
olan alem-i lahütun nurlarından, Rubübiyyetin azametinden (yüceliğini idrak nimetinden) nasipdar olur.Böylelikle Allah-u Te’ala’ya karşı gösterilmesi gereken boyun kırıklığı, ihtiyaç arzı ve alçaklık gibi övülen hallere sahip olur. Bu saydıklarımız tarikat ehli içindir.
3) Tarikat ehli olmayan insanlar için bu ism-i şeriflerin havassı ise şudur; her kim bunları zikretmeye devam ederse, kesinlikle o kişinin üzerine rahmet ve bereket yağmurları
yağar. (Tabiri caizse) Allah-u Te’ala onu alın saçından tutup. bütün hayırlara çeker. onu bütün kötülüklerden korur.
4) Bedeninde ve ruhunda bir ağırlık ve gevşeklik bulan kişi bu ism-i şerifleri zikrederse, Allah-u Te’ala’nın izniyle bu kötü hal kendisinden zail olur.
5) Her kim teheccüd namazından sonra bir saat boyunca:  şeklinde zikrederse. o kişi için büyük bir nur zahir olur, Allah-u Te’ala onun kalp gözünü açar. dünya-ahiret hususunda ne ile dua ederse, duası kabul olur.
6) Açlığa sabrederek ibadetle uykusuz bir gece geçirdikten sonra ism-i şerifini zikretmeye devam eden kişiyi Allah-u Te’ala mukarreb (Kendisine manen çok yakın olan) kullardan yapar ve onu gayb alemindeki bazı sırlara muttali kılar.


cesaret için esma

1) Bu ism-i şerifleri ise iki kıymetli isimdir ki, bunları zikredenler, bu ism-i şeriflerin bereketiyle rahmet (acıma) sırrına. huşü ve tazarru sahibi biri olma şerefine nail olurlar.
2) Bu ism-i şerifleri zikretmek kalbi katı olan. günahlara karşı cesaretli olan ve rahmet duygusu az olan kişilere çok münasiptir. Böyle olan bir kişi bu ism-i şerifleri zikretmeye devam ederse. Allah-u Te’ala onun bu hallerini tersine çevirerek uzuvlarını itaate yöneltir. Böylelikle bu kişinin nefsi Allah-u Te’ala’ya itaatlere boyun eğer.
3) Zalim birisiyle görüşmek durumunda kalan kişi bu ism-i şerifleri okuyarak onun yanına girse, Allah-u Te’ala bu kişiye karşı o zalimin kalbine rahmet, merhamet ve iyilik yapma hisleri doldurur, böylece Allah-u Te’ala o zalimin şerrine karşı ism-i şeriflerini zikreden zakire kafi gelir.
4) Her kim cuma günü güneşin parladığı bir vakitte (bir rivayet imam hutbedeyken) 8’e 8 şeklinde toplam içinde 64 tane kutucuk olan bir kare çizip bu ism-i şeriflerin harfleri olan:  harflerini onların içerisine yazar, sonra da bu terkibi üzerinde taşırsa . o Kişiyi gören herkes onu çok sever.


meşhur olmak için dua

1) Bu ism-i şeriflerini zikretmek, adı sanı pek anılmayıp tanınmayanlar hakkında çok uygundur, çünkü böyle olan birisi bu ism-i şerifleri zikretmeye devam ederse, kadrü kıymeti artar ve meşhur birisi olur. Ayrıca Allah-u Te’ala onun kalbindeki şirk pisliklerini temizler.
2) Her kim Bu ism-i şerifini zikretmeye devam ederse Allah-u Te’ala onun gönlündeki vesveseleri izale eder, içini ve dışını güzelleştirir, ayrıca her türlü kötülüğe düşmekten onu muhafaza eder.


korkmamak için dua

1)  ism-i şerifleri kalpteki korkunun izale olması için çok tesirlidir. özellikle de yolculuk yapanların ve terk edilmiş ürkütücü metruk yerlerden geçenlerin, kalplerinde doğabilecek korkunun yok olması için bu ism-i şerifleri zikretmeleri çok önemlidir. Allah-u Te’ala bu ism-i şerifleri zikredenlerin kalbinden korkuyu söküp alır ve onları seferde de hazarda da (yolculukta ve yurdunda) gizli ve aşikar bela ve musibetlerden. görünür görünmez afetlerden korur.
2) Her kim 8’e 8 şeklinde toplam içinde 64 tane kutucuk olan bir kare çizip içerisine bu ism-i şeriflerin harflerini (birbirinden ayrı şekilde) yazar ve bunu üzerinde taşırsa korkudan, yanmaktan ve boğulmaktan emin olur. Aynı şekilde bu terkibin yazılı olduğu kağıdı bir ticaret malının içerisine koyarsa, o da hırsızlardan ve helak olmaktan muhafaza olur. Yine böylece bu vefk tahıl anbarına konulursa, oradaki mahsulata da bir zarar dokunmaz.


işimin kolaylaşması için okunacak dua
ism-i şerifi zorlukları kolaylaştırmak ve hacetleri görmek hususunda çok tesirlidir. Bu ism-i şerifi zikretmeye devam eden kişinin istediği her şey kendisine kolaylaştırılır.


İtibar görmek için dua

1) Çok itibarlı birisiyken düşmanlarının kendisini zelil ettiği birisi ism-i şerifini zikretmeye devam ederse, Allah-u Te’ala ona itibarını iade eder ve bir daha kimsenin ona kötülük ulaştırmasına müsaade buyurmaz.
2) Bu ism-i şerifi çokça zikreden şeref kazanır ve kıymeti artar. Ayrıca düşmanları ona ulaşmaya yol bulamazlar


Şunu bilesin ki; düşmanlar hissi ve manevi olmak üzere iki kısımdır. Hissi olan, yırtıcı hayvan ve haşerat gibi tabiatı gereği zararı dokunabilecek olanlar ile sana düşmanlığını belli eden hasetçilerindir. Manevi olan ise gözümüzle göremediğimiz nefsimiz ve ona hizmet eden ordularıdır. İşte insan bu ism-i şerifi zikrettiği müddetçe bu düşmanların hepsinin şerrine karşı Allah-u Teala o kişiye kafi gelir.

3) Her kim billur (camdan) bir levha üzerine 4’e 4 şeklinde, toplam içinde 16 tane kutucuk olan bir kare çizip bu ism-i şerifin harfleri olan (ع ز ي ز ) harflerini onlara yazarak bunu üzerinde taşırsa Allah-u Te’ala onun ömrünü uzun ve bereketli eder. Bu bir hayvanın üzerine dahi takılsa o da uzun yaşar ve sahibine hayırlı olur.

Not: Maül-Ayneyn (Kuddise Sirruhu) bu makamda şöyle demiştir: “Bazı havas kitaplarında gördüğüme göre ‘Billur levha’, ‘Demir yahut kurşun levha’. gibi vefklerin üzerine yazılacağı şeyler hakkında açıklanan şartlar ancak bunlar itikadı zayıf olan bir de şart koşulan şeyleri bulma imkanına sahip olan kimselere aittir. Yakini itikadı kuvvetli olan ve bunların Allah-u Te’ala’nın ism-i şerifleri olduğunu bilen ehlullah bu gibi yardımcılara ihtiyaç duymazlar dolayısıyla zikredilen şartları temin etme imkanı bulamayanlar bu şartlarla muhatap olmazlar, bu durumda bir kağıt dahi bulabilseler bu ism-ı şerifleri ve vefklerini onun üzerine yazdıklarında da aynı tesiri görürler.


Düşmandan korunmak için dua

1) Her kim  ism-i şeriflerini zikretmeye devam ederse, Allah-u Te’ala ona karşı bütün zalimleri boyun eğdirir.
2) Her kim bu iki ism-i şerif geceyarısı iki rekatta bir selam vererek kıldığı on rekatlık teheccüd namazından sonra kendisine geçginlik gelinceye kadar zikreder de sonra kendisine zulmetmiş olan zalim birisi aleyhine beddua ederse, o kişi o vakitte musibete uğrar. Her kim de kendisine yapılan zulmü afferderse, onun da ecrini Allah-u Teala elbette verecektir.


vesvese duası

ism-i şeriflerine gelince; her kim Allahu TeaLa’nın (El Kuddus) ism-f şerifini ‘(El Cebbar) ism-i şerifine izafe ederek (bitiştirerek) (El Kuddus El cebbar ) şeklinde zikrederse, bunda şeytanı ve vesvesesini defetme hususunda kuvvetli bir tesir hasıl olur.

(Maül-Ayneyn. Na’tül-bidayat ve tavsifün-nihayat, sh:630-634)

Enmat-ı Şerif ilgili Serisi:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bazı İsm-i Şeriflerden Derlenen Enmat-ı Şerif 1

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

BİLGİŞAH ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!